Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukasz pracy, albo chcesz ją zmienić? Oto ranking najpopularniejszych i najmniej opłacalnych zawodów

Janusz PETZ [email protected]
Nasz raport.

Ranking zawodów deficytowych na rynku pracy w regionie

Ranking zawodów deficytowych na rynku pracy w regionie

Konstruktor odzieży - 6 (intensywność deficytu)
Pracownik biura podróży - 4
Asystentka stomatologiczna - 3,66
Rzeczoznawca - 3
Specjalista do spraw ubezpieczeń zdrowotnych 3
Rejestratorka medyczna - 2,5
Sekretarz sądowy - 2,25
Instalator systemów alarmowych - 2
Pomoc laboratoryjna - 2
Florysta - 2
Technik poligraf - 2
Specjalista do spraw projektów/programów - 2
Specjalista do spraw rozwoju zawodowego - 2
Pośrednik w obrocie nieruchomościami - 2
Opiekun w domu pomocy społecznej - 1,81
Lakiernik wyrobów drzewnych - 1,5
Salowa - 1,32
Operator myjni - 1,27
Nauczyciel przedszkola 1,26
Telemarketer - 1,19

Wskaźnik intensywności deficytu to stosunek średniej liczby ofert pracy wypadających na liczbę napływu bezrobotnych w danym zawodzie. Na przykład 2 oznacza, że dwie oferty w danym zawodzie wypadają na jednego rejestrującego się bezrobotnego.

Specjalista od spraw majątkowych i ubezpieczeniowych, zaopatrzeniowiec, masażysta i lakiernik samochodowy - to zawody, w których w regionie radomskim najtrudniej o pracę. W odwrotnej sytuacji są osoby wykonujące takie zawody jak konstruktor odzieży, pracownik biura podróży, asystentka stomatologiczna, albo rzeczoznawca.

W zestawieniu zawodów deficytowych i nadwyżkowych przygotowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu nie uwzględniono zawodów, takich, które pojawiają się w ofertach pracy, ale w ewidencji "pośredniaka" nie ma osób posiadających takie kwalifikacje.

Do takich profesji należy: technik logistyk, bukieciarz, pomocnik cistkarza, architekt krajobrazu, diagnosta samochodowy, statystyk i wiele innych. Z drugiej strony są też bezrobotni, w stosunku do których nie wpłynęła żadna oferta pracy. Te profesje to architekt, architekt wnętrz, pedagog szkolny, lektor języka niemieckiego, technik ochrony środowiska, farmaceuta.

OCZEKIWANIA PRACODAWCÓW I KWALIFIKACJE BEZROBOTNYCH

Statystyki opracowane przez urząd pracy pokazują proporcje pomiędzy liczbami ofert pracy i kwalifikacjami noworejestrowanych bezrobotnych. Opisują one tylko w pewnej części problem rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami pracodawców i kwalifikacjami posiadanymi przez większość bezrobotnych. Może się bowiem zdarzyć, że w unikatowym zawodzie są dwie oferty i jedna osoba posiadająca wymagane uprawnienia. "Deficytowość" tego zawodu niewiele powie nam o całym rynku pracy.

Urząd pracy przygotował też listę zawodów, w których w Radomiu i regionie jest najwięcej wolnych miejsc pracy (choć przy tym jest też bardzo wielu bezrobotnych posiadających taki zawód). Najwięcej ofert złożonych przez lokalnych przedsiębiorców to między innymi takie zawody jak: cholewkarz, diagnosta samochodowy, ekonomista, fizjoterapeuta, kierowca samochodu ciężarowego kategorii C plus E, kosmetyczka, samodzielna księgowa, kucharz, mechanik, murarz, piekarz, pracownik biurowy, przedstawiciel handlowy, szwaczka, robotnik gospodarczy, robotnik budowlany - fachowiec od ocieplania budynków. Zawody generujące długotrwałe bezrobocie to miedzy innymi sprzedawca, obuwnik przemysłowy, sprzątaczka.

Ranking zawodów nadwyżkowych

Ranking zawodów nadwyżkowych

Pokojowa (w hotelu) - 0,9 (intensywność deficytu)
Wulkanizator - 0,88
Pracownik administracyjny - 0,84
Animator kultury - 0,83
Kosmetyczka - 0,81
Pomoc kuchenna - 0,79
Wychowawca w placówkach oświatowych - 0,76
Asystent rachunkowości - 0,66
Recepcjonista - 0,66
Pracownik biurowy - 0,66
Inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy - 0,6
Technik elektroradiolog - 0,55
Fryzjer - 0,53
Konserwator budynków - 0,52
Elektromechanik pojadów samochodowych - 0,51
Handlowiec - 0,48
Lakiernik samochodowy - 0,46
Masażysta - 0,44
Zaopatrzeniowiec - 0,38
Specjalista od spraw ubezpieczeń majątkowych i osobowych - 0,33

LICZĄ SIĘ TYLKO SPECJALIŚCI

- Rankingi i opracowania opisują rynek pracy, ale trzeba podchodzić do nich z pewną ostrożnością. Owszem poszukiwani są na przykład kierowcy z kategorią C, ale pracodawcy stawiają dodatkowe wymagania. Potrzebna jest karta kierowcy, chodzi o męczące wyjazdy na wschód, na co nie wszyscy chcą się zgodzić - mówi Elżbieta Gołacka z Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Dodaje, że w przypadku niektórych zawodów może nie być "pracy od ręki", ale na pewno dobry specjalista znajdzie ją na pewno w ciągu kilku miesięcy. Dotyczy to na przykład doświadczonej pielęgniarki, albo księgowej z dużą praktyką.

- Generalnie liczy się doświadczenie i fachowość. Poszukuje się kucharza do restauracji, ale pracodawca ma na myśli fachowca, który z marszu zajmie się organizacją pracy kuchni w lokalu - mówi Elżbieta Gołacka.

W Radomiu od lat mówi się o tym, że ze świeczką w ręku trzeba szukać w mieście operatora najnowszej generacji obrabiarek. Nawet jeśli rankingi nic nie mówią o deficytowości takiego zawodu wiadomo, że brakuje takich specjalistów. Pracodawcy chcą jednak zatrudnić wysokowykwalifikowanego fachowca, a nie człowieka, który ma "papiery", ale jeszcze niewiele potrafi.

Dariusz Strzelec, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu: - Pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników, którzy oprócz swojego wyuczonego zawodu mają dodatkowe kwalifikacje. Jeśli potrzebny jest magazynier to chętnie uprawnieniami operatora wózka widłowego i innymi kwalifikacjami, jeśli betoniarz to najchętniej z innymi umiejętnościami budowlanymi. Dobrze jest więc mieć różne kwalifikacje i spore doświadczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie