Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybka kolej Radom - Warszawa. Na linii kolejowej numer 8 powstają przystanki i trakcja. W marcu ruszą roboty pomiędzy Warką a Radomiem

ik
W miejscowości Krężel w gminie Chynów trwa już między innymi budowa nowego przystanku kolejowego dla pasażerów.
W miejscowości Krężel w gminie Chynów trwa już między innymi budowa nowego przystanku kolejowego dla pasażerów. PKP PLK
Coraz więcej dzieje się przy przebudowie kolejowej trasy numer 8 relacji Radom - Warszawa. Najbardziej zaawansowane prace są prowadzone na terenie powiatu grójeckiego. Już widać między innymi pierwsze elementy nowych przystanków. W marcu mają ruszyć roboty przy budowie nowego toru między Warką i Radomiem.

Przebudowa kolejowej „ósemki” to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji. Wielokrotnie zapowiadane prace powoli nabierają tempa. Po ich zakończeniu ma skrócić się czas podróży pociągiem, dla pasażerów będą nowe i wygodniejsze perony, będą przebudowane przejazdy drogowe przez tory.

Już zdejmują stare szyny

Do tej pory wykonawca modernizacji Czachówek - Warka zdemontował ponad 15 kilometrów i 19 kilometrów starej sieci trakcyjnej. Na 15 kilometrach szlaku kolejowego usunięto stary tłuczeń. Zdemontowano też część starych peronów na stacjach kolejowych, także w powiecie grójeckim.

W Sułkowicach, Krężelu, Michalczewie i Gośniewicach już widać pierwsze elementy konstrukcyjne nowych i wyższych peronów. Jak informuje biuro prasowe spółki PKP PLK ułożone zostały już ściany, tak zwane „elki”.

Wzdłuż torów zamontowano również ponad 300 fundamentów pod nową sieć trakcyjną. Równolegle gromadzone są materiały potrzebne do wykonania inwestycji. Na placu budowy jest już ponad 70 tysięcy ton tłucznia, 50 tysięcy nowych podkładów, 65 kilometrów szyn, 26 rozjazdów i 600 płyt, które zamontowane będą na przejazdach kolejowo-drogowych.

Dla wygody i bezpieczeństwa

Inwestycja na odcinku Czachówek Południowy - Warka koncentruje się na przebudowie stacji Chynów i Warka oraz przystanków Sułkowice, Krężel, Michalczew i Gośniewice. W Chynowie i Warce budowane będą przejścia podziemne wyposażone w pochylnie dla niepełnosprawnych. Na peronach będą nowe wiaty, ławki, oświetlenie, nagłośnienie i tablice informacyjne.
Wymienione zostaną tory na 20 kilometrowej linii, sieć trakcyjna, 26 rozjazdów. Przebudowanych ma być 12 przejazdów drogowych, W Warce będzie budowany wiaduktu nad torami w ciągu drogi wojewódzkiej.

Położą drugi tor

Jak zapowiada PKP PLK już w marcu ma się rozpocząć kolejny etap przebudowy ostatniego odcinka linii kolejowej numer osiem Warszawa - Radom. Wykonawca rozpocznie modernizację jednotorowego odcinka pomiędzy Warką a Radomiem.
Wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji. Do lipca między Strzyżyną a Radomiem pociągi regionalne zastąpione zostaną autobusami, a składy dalekobieżne zostaną skierowane zmienioną trasą. Następnie, do stycznia 2020 roku zastępcza komunikacja autobusowa będzie obowiązywała między Warką a Radomiem.

Do połowy 2021 roku między Warką a Radomiem przebudowane zostaną tory na odcinku długości 45 kilometrów. Wybudowany zostanie drugi tor. W Dobieszynie i na sześciu przystankach w: Grabowie, Strzyżynie, Kruszynie, Woli Bierwieckiej, Bartodziejach, Lesiowie mają powstać nowe perony dostosowane do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się. Budowane będą trzy nowe przystanki: Stara Wola, w Radomiu przy ulicy Kozienickiej i przy ulicy Żółkiewskiego. Na tym odcinku też mają być modernizowane przejazdy kolejowo-drogowe.

„Ósemka” z unijną dotacją

Przebudowa kolejowej trasy numer osiem na odcinku Warka - Czachówek ma kosztować 216 milionów złotych. 85 procent kosztów pokryją pieniądze z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska. Prace na odcinku Warka - Radom będą droższe, bo większy jest też zakres robót. Tu trzeba dobudować od podstaw nowy tor. Ma kosztować 429 milionów złotych, to też będzie unijna dotacja. Całość ma być gotowa w połowie 2021 roku.

Pociągi mają jeździć szybciej

Po zakończeniu przebudowy trasy z Warszawy do Radomia i uzyskaniu właściwych dokumentów, skróci się czas podróży ze 115 do około 75 minut. Pociągi pojadą kolejową „ósemką” będą mogły jeździć z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Pasażerowie skorzystają z wygodnych peronów. Większe bezpieczeństwo zapewnią przebudowane przejazdy drogowe i urządzenia sterowania ruchem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie