Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szydłowiec. Interwencja mieszkańców bloku przy Kolejowej na antenie TVP Info

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Mieszkańcy bloku w Szydłowcu wyrażali swoje niezadowolenie podczas telewizyjnego programu na żywo na antenie TVP Info.
Mieszkańcy bloku w Szydłowcu wyrażali swoje niezadowolenie podczas telewizyjnego programu na żywo na antenie TVP Info. Piotr Stańczak
Ponad tydzień temu pisaliśmy o problemach mieszkańców bloku numer 3 przy ulicy Kolejowej w Szydłowcu. W czwartek materiał w tej sprawie wyemitowała TVP Info w programie na żywo „To jest temat”.

Osiem mieszkań w bloku należało do nieistniejącej już kopalni kamienia Skalbud, reszta do Polskich Kolei Państwowych. Ponad dekadę temu osiem osób wykupiło od syndyka masy upadłościowej Skalbudu mieszkania za symboliczną złotówkę, w przekonaniu, że stali się ich pełnoprawnymi właścicielami. Starostwo powiatowe, które reprezentuje Skarb Państwa i zarządza gruntami, na których stoi blok, podważa jednak owe umowy, twierdząc, że sąd na podstawie tych aktów nie może dokonać zapisów w księgach wieczystych.

CZYTAJ WIĘCEJZOBACZ WYDANIE PROGRAMU TVP INFO Z SZYDŁOWCA

Budynek znajduje się w coraz gorszym stanie. - Przypomina nam czasy PRL-u - komentowali mieszkańcy. Od dziewięciu lat ubiegają się o przejęcie gruntów od Skarbu Państwa. Władze powiatu twierdzą, że wojewoda mazowiecki może zgodzić się na przekazanie lokali w najem i apelują do mieszkańców o dostarczanie do starostwa dokumentów, na podstawie których użytkują oni mieszkania. Wtedy mogliby skorzystać z prawa pierwokupu lokali.

W imieniu powiatu dla telewizji wypowiadał się Tadeusz Szewczak, naczelnik wydziału geodezji, kartografii, katastru i nieruchomości w starostwie.

- Jeśli mieszkańcy nie złożą wniosków o bezprzetargowe oddanie w najem tych lokali na czas nieokreślony, będziemy wystawiać je do sprzedaży - podsumował.

- To jest absurd, abyśmy stali się najemcami w lokalach, które przed laty już zakupiliśmy od syndyka - protestują mieszkańcy bloku.

Do naszej redakcji wypłynęło także pismo od naczelnika wydziału geodezji Tadeusza Szewczaka w tej sprawie, jego pełną treść publikujemy poniżej.
1. W ramach deklarowanej na spotkaniu (odbyło się 20 września w starostwie - przyp. PST) pomocy i wsparcia dotyczącego podnoszonych przez Państwa dwóch zasadniczych spraw tj. uzyskania odrębnej własności lokali mieszkalnych i bieżącego zarządzania nieruchomością przedstawiliśmy zarówno ścieżkę prawną jak i kolejne po sobie czynności (kolejność postępowania) dotyczące uzyskania własności lokali mieszkalnych jak również zobowiązaliśmy się do wyjaśnienia sprawy zarządzania nieruchomością przez notarialnie ustalonego zarządcę jakim jest współwłaściciel nieruchomości — Polskie Koleje Państwowe.
2. Proponowaliśmy i proponujemy następujący hierarchiczny (wg. poniższej kolejności) tryb postępowania dotyczący oddania w najem lub nabycia lokali mieszkalnych:
u) złożenie wniosku z uzasadnieniem o bezprzetargowe oddanie lokalu mieszkalnego
w najem na czas nieoznaczony,
b) wystąpienie Starosty do Wojewody Mazowieckiego o wyrażenie zgody na bezprzetargowe oddanie w najem lokalu mieszkalnego,
c) po wydaniu pozytywnego zarządzenia wojewody, oddanie lokalu mieszkalnego w najem na czas nieoznaczony,
d) złożenie wniosku o nabycie nieruchomości jako odrębnej własności lokalu mieszkalnego wynajętego na, czas nieoznaczony,
e) wystąpienie Starosty do Wojewody Mazowieckiego o wyrażenie zgody na bezprzetargowe zbycie lokalu mieszkalnego,
j) po wydaniu pozytywnego zarządzenia wojewody, zbycie (aktem notarialnym) nieruchomości jako lokalu mieszkalnego o odrębnej własności.
3. Nieskorzystanie z możliwości bezprzetargowego trybu oddania lokalu mieszkalnego w najem na czas nieoznaczony nie tylko pozbawi Państwa możliwości uzyskania odrębnej własności tych lokali mieszkalnych, ale po nabyciu od Gminy Szydłowiec działki gruntu zapewniającej dostęp do drogi publicznej będzie wiązało się z koniecznością oddania lokali mieszkalnych w najem (lub zbycie nieruchomości jako odrębna własność lokali mieszkalnych) w trybie przetargu.
4. Końcowym etapem przygotowania nieruchomości do zbycia lokali mieszkalnych lub oddania ich w najem, będzie w najbliższych dniach podpisanie aktu notarialnego
w sprawie nabycia od Gminy Szydłowiec działki gruntu zapewniającej dostęp do drogi publicznej dla nieruchomości.
5. Aktualny stan prawny nieruchomości przedstawia się następująco:
- nieruchomość jako działka oznaczona w ewidencji gruntów i budynków numerem 5282/23 o pow. 0.0228 ha dla której prowadzona jest księga wieczysta o numerze RA1S/00024379/6, zabudowana budynkiem mieszkalnym w którym ustanowione zostały jako odrębne własności lokale mieszkalne jest współwłasnością Skarbu Państwa i Polskich Kolei Państwowych. Współwłaściciele wyodrębnili lokale mieszkalne w celu ich zbycia. Dla każdego lokalu mieszkalnego w liczbie 20 (12 PKP, 8 SP), w oparciu o wniosek zawarty w akcie notarialnym, Sąd Rejonowy w Szydłowcu IV Wydział Ksiąg Wieczystych dla każdego lokalu założył odrębną księgę wieczystą w której w dziale II jako właściciel lokalu wpisany jest odpowiednio w ośmiu księgach wieczystych Skarb Państwa i w 12 księgach Polskie Koleje Państwowe. Powyższe zapisy w księgach wieczystych jednoznacznie tłumaczą Państwa wątpliwości co do własności lokali mieszkalnych.
6. W sprawie zarządzania nieruchomością wystąpiłem w dniu dzisiejszym z pismem do Polskich Kolei Państwowych jako zarządcy o wyjaśnienie spraw dotyczących zarówno utrzymania budynku jak również kalkulacji kosztów czynszu."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie