Szydłowiec ma projekt budżetu na 2020 rok. Jakie będą inwestycje?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W ramach pierwszego etapu rewitalizacji nad zalewem w Szydłowcu pojawiło się boisko do piłki nożnej plażowej.
W ramach pierwszego etapu rewitalizacji nad zalewem w Szydłowcu pojawiło się boisko do piłki nożnej plażowej. Facebook / Szydłowiec
Udostępnij:
Dalsza rewitalizacja terenów wokół zbiornika wodnego w Szydłowcu, remonty czy budowa drogowej infrastruktury - to tylko niektóre z zaplanowanych inwestycji, które znalazły się w projekcie budżetu gminy Szydłowiec na 2020 rok.

Zgodnie z przepisami do 15 listopada burmistrz musi przekazać projekt budżetu na kolejny rok Radzie Miasta i Gminy. Dokumentem opracowanym teraz będą się zajmowali radni. Najpierw w komisjach, później podczas sesji budżetowej, która zwykle odbywa się w drugiej połowie grudnia. My już teraz zajrzeliśmy do projektu, żeby sprawdzić między innymi, jakie inwestycje w gminie są zaplanowane na przyszły rok.

Dochody i wydatki

Dochody budżetu gminy Szydłowiec na 2020 rok są zaplanowane na około 86,9 milionów złotych. Wydatki mają wynieść zaś niewiele ponad 88,6 miliona złotych.

Deficyt w wysokości nieco ponad 1,6 miliona złotych ma być pokryty między innymi z kredytu i pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W budżecie na rok 2019 wydatki gminy Szydłowiec zaplanowano w granicach 79,2 miliona złotych, natomiast dochody 76,2 miliona złotych.

Tak jak inne gminy, w Szydłowcu najwięcej pieniędzy pójdzie na oświatę. Ta kwota to nieco ponad 28,1 miliona złotych. Co warte podkreślenia, wydatki na szkolnictwo, w porównaniu do ubiegłego wzrosły. W 2019 gmina w budżecie zaplanowała na ten cel nieco ponad 25,6 miliona złotych. Nieco ponad 24 miliony złotych gmina ma zamiar wydać na rodzinę, czyli między innymi świadczenia społeczne, rodzinne.

Jakie inwestycje?

Na wydatki majątkowe gmina Szydłowiec w projekcie budżetu zaplanowała 12,1 miliona złotych. Największym zadaniem będzie oczywiście drugi etap rewitalizacji terenów wokół zalewu. W lutym tego roku informowaliśmy o tym, że gmina Szydłowiec otrzymała unijne dofinansowanie na kwotę ponad 3,6 miliona złotych na rewitalizację obszaru Starego Miasta. Umowę w Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Radomiu w tej sprawie podpisali burmistrz Szydłowca Artur Ludew i wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski. Całkowita wartość projektu ma wynieść ponad 6,6 miliona złotych.

Gmina zrealizowała już pierwszy etap tego projektu, w ramach którego pojawiły się urządzenia sportowo - rekreacyjne, czyli na przykład skate park, siłownia plenerowa, plac zabaw oraz boisko do piłki nożnej plażowej.

W ramach drugiego etapu nastąpi budowa deptaku pieszo - jezdnego, który docelowo połączy zalew z Rynkiem Wielkim, a więc część rekreacyjną z zabytkową częścią miasta. Wykonany zostanie także ciąg pieszy nad rzeką Korzeniówką od ulicy Sportowej do Rynku Wielkiego, droga dojazdowa do ulicy Rzecznej. Poza tym ulice Źródlana i Rzeczna zostaną przebudowane, a brzegi rzeki Korzeniówki umocnione. Projekt obejmuje remont budynku Ochotniczej Straży Pożarnej i modernizację na cele widowiskowo - świetlicowe dawnego kina Górnik przy ulicy Strażackiej. Na ten cel zaplanowano około 5,8 miliona złotych.

W budżecie na przyszły rok zaplanowano też budowę i przebudowę dróg oraz chodników w mieście oraz poszczególnych sołectwach. To między innymi ulica Wymysłów (kontynuacja), Krótka (opracowanie dokumentacji), Różana (drugi etap realizacji) w Szydłowcu, a także dróg gminnych w Rybiance, Sadku, Łazach, czy Zdziechowie.

To jednak nie wszystko, ponieważ projekt zakłada wykup kolejnych terenów pod strefę przemysłową, czy budowę biologicznej oczyszczalni oczyszczalni ścieków wraz z dokumentacją przy szkole podstawowej w Majdowie.

Będą też realizowane zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz Funduszu Sołeckiego.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook Echo Dnia Szydłowieckie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie