Szydłowiec. Radni uchwalili budżet na 2020 rok. O czym ponadto radni rozmawiali? (ZAPIS TRANSMISJi)

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Radni Rady Miejskiej debatowali na sesji.
Radni Rady Miejskiej debatowali na sesji. Archiwum / YouTube
Udostępnij:
W piątek, 27 grudnia w Szydłowieckim Centrum Kultury - Zamek odbyła się sesja Rady Miejskiej. O czym debatowali radni?

TRANSMISJA NA ŻYWO Z SESJI

Jaki budżet?

Dochody budżetu gminy Szydłowiec na 2020 rok są zaplanowane na około 86,9 milionów złotych. Wydatki mają wynieść zaś niewiele ponad 88,6 miliona złotych. Deficyt w wysokości nieco ponad 1,6 miliona złotych ma być pokryty między innymi z kredytu i pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W budżecie na rok 2019 wydatki gminy Szydłowiec zaplanowano w granicach 79,2 miliona złotych, natomiast dochody 76,2 miliona złotych. Na wydatki majątkowe gmina Szydłowiec w projekcie budżetu zaplanowała 12 milionów 76 złotych.

CZYTAJ KONIECZNIE:Zobacz na co gmina Szydłowiec wyda pieniądze

Odnośnie projektu budżetu rozgorzała dyskusja. Radny Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej, Maciej Kapturski złożył wniosek o włączenie do budżetu dotyczącego remontu chodnika na wysokości Wschodniej 68 oraz parkingu przy Szkole Podstawowej numer 2. - Burmistrz za każdym razem mówi, że nie ma pieniędzy. Tylko, że taki stan trwa już od 5 lat - mówił rozgoryczony Kapturski, który zwrócił też uwagę, że inwestycje wprowadzą większe bezpieczeństwo. Burmistrz Szydłowca Artur Ludew odpowiedział, że Kapturski nie złożył żadnego wniosku do budżetu. - Zrobiłem to celowo, ponieważ od lat moje wnioski są ignorowane. Pan jest głową tego miasta oraz gminy. Nie robi pan tego dla mnie, tylko dla mieszkańców - stwierdził Maciej Kapturski.

Wnioski do budżetu chciała również złożyć radna PiS, Grażyna Rycerska. Mówiła o ulicy Zielonej oraz ulicy Zielonka, która należy również do gminy Chlewiska. Co ciekawe, nie podała żadnego źródła finansowania wspomnianych inwestycji. Stwierdziła, że można zrobić to z rezerwy budżetowej. Na taki stan rzeczy ostro zareagował Ludew, który grzmiał, że ta jest radną już od roku i powinna się przygotować lepiej do sesji. - Nie można wstać i złożyć wniosku bez wskazania skąd wziąć środki - mówił burmistrz Artur Ludew. Zaznaczył też, że wpłynęło 190 wniosków do budżetu, że są 52 zadania inwestycyjne w tym Budżet Obywatelski i Fundusz Sołecki. Stwierdził również, że wystosował pismo do wójta Chlewisk o budowę ulicy Zielonka, ale nie otrzymał odpowiedzi, dlatego nie może prowadzić takiego zadania.

Radna Dorota Jakubczyk prosiła, aby radni pracowali w zgodzie z prawem. Przypominała, że są ustawowe terminy, do których radni powinni zgłaszać swoje wnioski. Mówiła również, że wniosek radnego musi uzyskać akceptację Komisji Budżetowej. Głos zabrał również Paweł Bloch ze Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej, który stwierdził, że radni, którzy zgłaszają swoje wnioski nie łamią prawa, ponieważ można je zgłaszać do momentu uchwalania budżetu, a robią to podczas sesji, ponieważ wcześniej ich wnioski nie były uwzględniane.

Ostatecznie przyjęto go głosami 12 radnych. Maciej Kapturski wstrzymał się od głosu.

Nie wygasili mandatu radnym

Wśród najważniejszych uchwał była odmowa wygaszenia mandatu radnym, którzy mieli naruszyć ustawę o samorządzie gminnym w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Do wojewody wpłynął anonim, który o tym informował. Wojewoda nie odpisał na pismo Marka Artura Koniarczyka, przewodniczącego Rady Miejskiej, w którym prosił o przesłanie dokumentu, aby komisja wyjaśniająca sprawę, mogła zapoznać się z treścią anonimu. Komisja składała się z siedmiorga radnych, którzy zbierali się czterokrotnie na posiedzeniach.

Chodzi o:

  • Marka Plewę - w zakresie pełnienia funkcji kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej przy przy Stowarzyszeniu Osobom Niepełnosprawnym, którego siedziba mieści się w budynku będącym mieniem Gminy,
  • Jadwigę Kopycką – w zakresie pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej w Ciepłowni Miejskiej w Szydłowcu,
  • Annę Majstrak – w zakresie prowadzenia działalności z wykorzystaniem mienia gminy,
  • Adama Pietrasa – w zakresie prowadzenia agencji ubezpieczeniowej, która dokonuje ubezpieczeń pojazdów będących własnością podmiotów gminnych,
  • Marka Ceglińskiego – w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, w ramach której dostarcza, na podstawie umowy podpisanej z gminą, mięso do stołówek szkolnych na terenie gminy.

Dorota Jakubczyk, przewodnicząca Komisji Doraźnej, uzasadniała, że w związku z brakiem podstaw do stwierdzenia naruszenia działalności gminnej w zakresie korzystania z mienia gminy, mandaty radnych nie będą wygaszone. Mówiła, że radni w terminie zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej, bądź prowadzili wiele lat temu.

O czym rozmawiali ponadto?

Nowym przewodniczącym Komisji Skarg, Petycji, Wniosków został Marek Cegliński. Z funkcji zrezygnował Piotr Sadza ze względu na problemy zdrowotne. Za jego kandydaturą głosowało 11 radnych, jedna osoba wstrzymała się i jedna głosowała przeciw tej kandydaturze.

Było też rozpatrzenie skargi na działalność Dariusza Kujbidy, prezesa ,,Wodociągi i Kanalizacja” w Szydłowcu. Skarga wpłynęła do ministerstwa środowiska 20 listopada. Chodzi o modernizację rur azbestowych na jednej z ulic Szydłowca. Rozgoryczony mieszkaniec twierdził, iż rury wciąż są azbestowe. W tej sprawie zebrała się Komisja Wniosków, Skarg i Petycji. Jej członkowie uznali, że Rada Miejska nie jest odpowiednim organem do rozstrzygnięcia skargi i przekazali ją do rozpatrzenia przez Radę Nadzorczą spółki "Wodociągi i Kanalizacja".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie