Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szydłowieckie Spotkania Teatralne o laur "Złotego Gargulca". Aktorzy zaprezentowali wysokie umiejętności

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Teatr Krzyk zajął pierwsze miejsce w kategorii dorosłych podczas Spotkań Teatralnych na Zamku w Szydłowcu.
Teatr Krzyk zajął pierwsze miejsce w kategorii dorosłych podczas Spotkań Teatralnych na Zamku w Szydłowcu. Facebook - SCK - Zamek
Na Zamku w Szydłowcu odbyły się Spotkania Teatralne o laur "Złotego Gargulca". Zaprezentowano trzynaście spektakli, odbyły się warsztaty, a na koniec wystąpiła Dorota Osińska.

To była już 26. edycja Zamkowych Spotkań Teatralnych o laur "Złotego Gargulca". W tym roku po raz pierwszy odbywały się przez trzy dni, a organizatorzy dodatkowo dali możliwość prezentacji teatrom dorosłym.

Ciekawe wydarzenia

W tym roku jednym z jurorów był Kamil Błoch – aktor, reżyser, performer, poeta, piosenkopisarz. Absolwent Akademii Sztuki Teatralnej imienia Stefana Wyspiańskiego w Krakowie. Współtworzy Otwarty Teatr Procesowy i Grupę Performatywną Chłopaki. Kolejnym jurorem był Tomáš Kollárik – urodzony na Słowacji polski aktor. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Ludwika Solskiego w Krakowie. Od roku 2016 wciela się w postać Janka Morawskiego, w serialu "M jak miłość". Uczestnik tegorocznego finału konkursu Papaya Young Directors.

W tym roku była również możliwość uczestniczenia w warsztatach aktorskich. Prowadziła Karolina Pluta i Radek Kaliski. Pluta to prezeska zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Ukończyła Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych oraz roczny kurs terapii tańcem i ruchem. Absolwentka Laboratorium Nowych Praktyk na Uniwersytecie SWPS oraz International Summer School on Theatre in Social Context w Archa Theatre w Pradze. Kaliski to aktor, reżyser, performer, trener umiejętności miękkich. Ukończył Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Prowadził i prowadzi warsztaty teatralne z różnorodnymi grupami: osobami zagrożonymi wykluczeniem, osobami uzależnionymi, młodzieżą, dorosłymi. Członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru i aktywny uczestnik wielu projektów tej organizacji.

Na zakończenie trzydniowych spektakli wystąpiła Dorota Osińska. Wokalistka, aktorka, kompozytorka, autorka tekstów. Od 2003 roku jest aktorką warszawskiego Teatru Rampa. Występowała na scenach muzycznych i teatralnych w Polsce, a także w USA, Kanadzie, Niemczech i Francji. Najnowsze wydawnictwo Doroty Osińskiej nosi tytuł "Cześć, to ja" i jest to w pełni autorska, najbardziej intymna płyta w dyskografii artystki. Występowała ona również w The Voice od Poland w TVP 2.

Nagrody i wyróżnienia

Jury podkreślało, że umiejętności artystów stały na bardzo wysokim poziomie. Podkreślano, że spektakle dotyczyły aktualnych i bieżących wydarzeń z Polski, były oparte na własnych doświadczeniach, poruszały problem częstego nieprzestrzegania prawa kobiet. Nagrody, oprócz jurorów wręczała dyrektor SCK - Zamek Małgorzata Bernatek oraz wiceburmistrz Szydłowca Aneta Furmańska. - Niezmiernie mi miło, że mogliśmy Was gościć po raz kolejny, a niektórych po raz pierwszy. Mieliśmy nowych jurorów oraz dołożyliśmy kolejną kategorię. Dziękuję za prowadzenie warsztatów i aktorom za piękne granie. Szydłowiec jest otwarty na działania teatralne, i mam nadzieję, że spotkamy się po raz kolejny - mówiła dyrektor Bernatek.

W kategorii dziecięcej laur "Złotego Gargulca" i nagrodę w wysokości tysiąca złotych zdobył teatr Patataj z Piaseczna za spektakl "Mysz, która chciała być lwem". Wyróżnienie i 500 złotych przypadło Bałałajce z Zielonej Góry "Scrooge", natomiast 300 złotych otrzymał Białoruski Teatr Dziecięcy Kupalinka z Warszawy za spektakl "Tucik i my".

W kategorii teatrów młodzieżowych Złotego Gargulca i 1000 złotych otrzymał teatr Rejwach z Nagłowic za "Polowanie na lisa". 400 złotych powędrowało do Teatru Małych Form za "Siostry" z Dębicy. Jury przyznało wyróżnienie za grę aktorką i nagrodę w wysokości stu złotych Mateuszowi Koniecznemu z Face to Face ze Zduńskiej Woli.

Najwięcej nagród przyznano w kategorii teatrów dorosłych. Główną nagrodę wręczono teatrowi Krzyk za przedstawienie "Hej Ty" z Maszewa. 700 złotych przypadło Nieoetykietowanym z Zabrza za spektakl "Bez jaj". 500 złotych Teatr Kompromisu Nie Będzie "Carramba 2.0" z Sopotu. Były dwa równorzędne wyróżnienia i nagrody po 300 złotych na Kompanii Teatralnej z Warszawy za "Eksperyment" i Teatru Resursa z Radomia za "Pokój Jakuba". Było wyróżnienie aktorskie i 100 złotych dla Krzysztofa Olejniczaka z Bielska Podlaskiego z teatru THE M.A.S.K za "Reality Show(s). Kabaret o rzeczach strasznych" za rolę sąsiada. Było też jedno indywidualne wyróżnienie od jurora dla Roberta Jabłońskiego z Resursy za rolę subiekta drugiego.

Na zakończenie głos zabrała Agnieszka Sobutka - Klepaczewska z Zamku. Zdradziła, że jurorzy mieli niezwykle ciężki orzech do zgryzienia, ale w końcu udało się wydać werdykt. Mówiła również, że do ostatniej chwili trwały rozmowy o formule organizacji "Złotego Gargulca", bowiem przez pandemię w grę wchodziły, jak przed rokiem, spotkania teatralne w formie online.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie