Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ta choroba zabija po cichu. Zbadaj się nim będzie za późno

/wit/
- Wirusowe zapalenie wątroby typu C często jest określane cichym zabójcą, bo zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo – mówi Grzegorz Stolarek, ordynator Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
- Wirusowe zapalenie wątroby typu C często jest określane cichym zabójcą, bo zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo – mówi Grzegorz Stolarek, ordynator Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. archiwum
Mieszkańcy Radomia mogą bezpłatnie przebadać się w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Do czego może doprowadzić nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Do czego może doprowadzić nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Grzegorz Stolarek, ordynator Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego: - Może doprowadzić do marskości i rozwoju raka wątroby. W Europie aż 60 procent przypadków nowotworu wątroby jest wywołanych wirusem HCV. Do udziału w badaniach zachęcamy szczególnie osoby, które były wielokrotnie leczone w szpitalu, poddawane zabiegom diagnostycznym takim jak kolonoskopia, gastroskopia, bronchoskopia czy też drobnym zabiegom medycznym, miały przetaczaną krew bądź produkty krwiopochodne, stwierdzono u nich nieprawidłowy poziom aminotransferaz. Przebadać powinni się także ci, którzy skorzystali z usług fryzjerskich, kosmetycznych, albo studiu tatuażu, w których nie było odpowiedniej sterylizacji wykorzystywanych narzędzi i higieny.

Akcja prowadzona jest od 6 maja w Centralnym Medycznym Laboratorium Diagnostycznym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Tytusa Chałubińskiego oraz punktach Laboratorium Diagnostyka. Dla radomian przygotowano 2000 testów anty-HCV, pierwsi chętni już się przebadali.

Projekt realizowany jest w ramach kampanii edukacyjnej "Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu" jest odpowiedzią na apele polskich i światowych ekspertów dotyczące potrzeby wczesnej diagnostyki HCV.

- Z badań mogą skorzystać osoby w wieku od 18-60 lat, które dotychczas nie były leczone w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji - mówi Grzegorz Stolarek, ordynator Oddziału Obserwacyjno - Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C często jest określane cichym zabójcą, gdyż zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo. Zakażenie przez długi czas może nie powodować żadnych dolegliwości. Najczęściej wykrywane jest przypadkowo. Może do niego dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, nie tylko w czasie zabiegów medycznych, ale też u kosmetyczki, fryzjera czy w studiu tatuażu.

-Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium - podkreśla doktor Stolarek.

Darmowe badania potrwają aż do wyczerpania testów anty-HCV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie