Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica ku czci senatora Macieja Glogiera pojawi się w szkole muzycznej

Barbara Koś
Maciej Glogier
Maciej Glogier archiwum
Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy, premiera filmu i koncert poświęcony senatorowi II RP, Maciejowi Glogierowi, odbędzie się w piątek, 1 marca, w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu.

Kim był Maciej Glogier?

Legitymacja senatora Macieja Glogiera
Legitymacja senatora Macieja Glogiera archiwum

Legitymacja senatora Macieja Glogiera
(fot. archiwum)

Kim był Maciej Glogier?

Maciej Glogier urodził się 24 lutego 1869 roku w Radomiu. Skończył prawo na uniwersytecie w Warszawie, a po aplikacji wrócił do rodzinnego miasta i podjął pracę sekretarza w Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Radomiu.

W latach 1914- 1917 był wiceprezydentem Radomia. W 1917 został tu prezesem Sądu Okręgowego. W 1922 roku został wybrany senatorem i był nim do roku 1927. Pracował w komisji oświaty i kultury oraz prawniczej.

Maciej Glogier był współzałożycielem i skarbnikiem radomskiego koła Polskiej Macierzy Szkolnej, długoletnim prezesem Towarzystwa Dobroczynności w Radomiu, wiceprezesem oddziału PCK, wiceprezesem Towarzystwa Opieki nad Umysłowo Chorymi i wiceprezesem Komitetów Obywatelskich.

Współorganizował pierwszą w Radomiu szkołę średnią z polskim językiem wykładowym, a później był prezesem dla prowadzenia i utrzymania średniej szkoły żeńskiej w Radomiu - opiekunem Gimnazjum im. Marii Konopnickiej.

Prezesował także Towarzystwu Śpiewaczemu "Lutnia" i radomskiej filii Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego imienia Fryderyka Chopina. W 1925 roku Towarzystwo zapoczątkowało w Radomiu powstanie szkoły muzycznej, jako filii Wyższej Szkoły Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie, której kierownictwo powierzono właśnie Maciejowi Glogierowi.

W roku 1928 otrzymał od papieża Piusa XI Order Grzegorza Wielkiego.

W 1914 roku Maciej Glogier zamieszkał wraz z rodziną w pięknej kamienicy - obecnie ulica Sienkiewicza 12, zaprojektowanej przez Józefa Piusa Dziekańskiego i wybudowanej dla niego. Od 2008 roku kamienica znajduje się w rejestrze zabytków Radomia.

Zmarł 20 sierpnia 1940 roku i i został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Całe życie Maciej Glogier powtarzał, że wszystko co w nim osiągnął i czemu poświecił swoją pracę i służbę, zawdzięcza Woli Bożej, ludzkiej pomocy i życzliwości.

O swojej działalności społecznej i dobroczynnej Glogier pozostawił krótką notę, która warto by i dziś dobrze posłużyła osobom powołanym do służby publicznej: " Brałem udział we wszystkich poczynaniach kulturalnych, dobroczynnych i oświatowych, przeważnie na terenie Radomia, ale również poza Radomiem, uważając, że praca społeczna jest obowiązkiem każdego obywatela polskiego".

Maciej Glogier ( 1869 - 1940 ) to najwybitniejszych obywateli naszego miasta okresu przedwojennego, Senator II RP, ma zasługi w wielu dziedzinach - sądownictwie muzyce , W roku 1928 był odznaczony przez papieża Piusa XI Papieskim Orderem św. Grzegorza Wielkiego.

O upamiętnienie Macieja Glogiera upominali się radomianie - z inicjatywą wydobycia z zapomnienia zasłużonego radomianina wystąpił lekarz Jacek Vieth. Jego zdaniem Maciej Glogier, wiceprezydent Radomia, senator, organizator sądownictwa w wolnej Polsce, założyciel i fundator szkoły muzycznej a potem długoletni jej dyrektor zasługuje na wydobycie z niepamięci.

Inicjatywę poparł radny Sławomir Adamiec a także rodzina senatora, którą reprezentuje wnuk Macieja, Rafał Glogier.

Radny Sławomir Adamiec zaproponował umieszczenie tablicy poświęconej senatorowi w szkole muzycznej. Jego zdaniem to najwłaściwsze miejsce, ponieważ Maciej Glogier - prezes radomskiej filii Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego imienia Fryderyka Chopina, już w 1925 roku zapoczątkował w Radomiu powstanie szkoły

To miejsce zaaprobowała Komisji Kultury Rady Miejskiej i wniosek w tej sprawie przekazali władzom miasta. Uroczystość odbędzie się w piątek, 1 marca o godzinie 19 w Zespole Szkół Muzycznych przy ulicy 25 Czerwca 70 gdzie umieszczona została tablica.

W koncercie poświęconym pamięci senatora Macieja Glogiera wystąpi Marcin Wieczorek - fortepian oraz Szkolna Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Przemysława Zycha.

Usłyszymy koncertu: - I Koncert fortepianowy e-moll opus 11 Fryderyka Chopina.

Następnie wyświetlony zostanie film "Maciej Glogier 1869 - 1940", w reżyserii Jakuba Mitka, wyprodukowany przez Resurse Obywatelską.

Wstęp na koncert wolny.

- Po ponad siedemdziesięciu trzech latach od śmierci jednego z najwybitniejszych obywateli Radomia przyszedł czas przywrócenia jego pamięć i należnego mu miejsca w historii Radomia - mówi radny Slawomir Adamiec. - To ważna chwila w życiu naszego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie