Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica wskazuje dojście na Piotrówkę

Barbara Koś
Fot. Szymon Wykrota
Tablica wskazująca drogę na Piotrówkę stanęła na terenie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, czyli u zbiegu ulic Limanowskiego i Przechodniej.

- To na razie prowizoryczna lokalizacja, tablicę podniesiemy jeszcze o pół metra, tak, aby nie zasłaniała jej siatka - mówi Aleksander Sawicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia. - Dziękujemy Józefowi Wańkowi, dyrektorowi Centrum za wyrażenie zgody na "wpuszczenie" nas na teren placówki.

Po podwyższeniu tablica już wyraźnie wskaże chętnym historyczne grodzisko. Obiekt jest sporych rozmiarów, bo ma wymiary półtora metra na dwa i pół metra, a jej rama została wykonana z aluminium.
Na pokrytym cienką blachą podłożu umieszczony jest obraz Piotrówki namalowany w kolorze sepii.

-Tablicę jeszcze podświetlimy i będzie miała charakter bilboardu - tłumaczy Aleksander Sawicki.
Autorem obrazu Piotrówki jest Włodzimierz Orzeł a projektu tablicy - Józef Nosowski.

- Chcemy zawiesić jeszcze jeden, mniejszy drogowskaz na ogrodzeniu posesji stojącej u zbiegu ulic Piotrówka i Przechodniej - dodaje Aleksander Sawicki.- Przedtem muszę jednak przeprowadzić konsultacje z właścicielami. Mam nadzieję, że się zgodzą.

Pieniądze na wykonanie tablicy społecznicy zebrali z akcji "Jeden procent" ( część dochodu pójdzie na remont zabytkowej kapliczki przy ulicy Słowackiego) oraz ze sprzedaży kwartalnika "Wczoraj i Dziś Radomia" oraz Koszt tablicy wyniósł 6 tysięcy złotych.
Obie tablice zakończą odbudowę Piotrówki.

Końcowe zadanie Społecznego Komitetu zaplanowano w programie porządkowania "kolebki miasta", jaką jest grodzisko Piotrówka. W roku 2002 z inicjatywy Społecznego Komitetu u podnóża wzgórza stanął pamiątkowy kamień, a w końcu 2003 roku wybudowano schody na grodzisko oraz postawiono na nim trzy stylizowane, drewniane pale.

Na każdym z nich są tarcze herbowe ukazujące obecny herb Radomia i datę 1155 - wtedy po raz pierwszy nazwa naszego miasta pojawiła się w źródłach pisanych. Jest także krótki opis historii Piotrówki.
Na najwyższym wzniesieniu Piotrówki stoi trzy metrowy, drewniany krzyż. By był lepiej widoczny ustawiono pod nim kamienny cokół.

Przy krzyżu powstał brukowany placyk, a wiedzie do niego utwardzona droga.
-Cieszę się kiedy widzę że coraz więcej radomian kieruje się na Piotrówkę - podkreśla Aleksander Sawicki. - Czasem pytają o drogę przechodniów. Teraz się na pewno nie zgubią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie