MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te zwierzęta potrafią być niebezpieczne. Spotkasz je w Polsce. Lepiej ich nie drażnić

JK
taviphoto / Getty Images
Co prawda nie żyjemy w tropikach, ale są w Polsce gatunki zwierząt, które w pewnych okolicznościach potrafią być niebezpieczne dla człowieka. Mowa szczególnie o sytuacjach, w których poczują się zagrożone. Choć nie zawsze mamy tę świadomość, przedstawicieli dziko żyjącej fauny dosyć łatwo można spotkać podczas górskiej wycieczki, spaceru po łące, a nawet w mieście. Które z nich stanowią największe zagrożenie? A może to człowiek jest zagrożeniem? Sprawdź w galerii.

Dzikie zwierzęta vs. człowiek

Ostatnio sporo mówi się o dzikich zwierzętach w Polsce, które zagrażają człowiekowi. Szczególnie głośno było o agresywnych wilkach, które zaatakowały pilarzy w lesie na początku marca 2021. Tymczasem warto zaznaczyć, iż od zakończenia II Wojny Światowej do momentu objęcia wilka ochroną nie zarejestrowano przypadków ataków zdrowych wilków na ludzi. Portal polskiwilk.org.pl wskazuje:

Przez 19 lat ochrony gatunkowej nie zdarzyły się w naszym kraju żadne przypadki pogryzienia ludzi przez wilki, choć ich liczebność jest teraz znacznie większa, niż tuż przed rozpoczęciem akcji zwalczania wilków w latach 50. ubiegłego wieku. W połowie 2018 r. doszło w dwóch odległych regionach Polski (Bieszczady i Puszcza Notecka) do pokąsania pięciu osób przez te drapieżniki. W obu tych miejscach szybko zidentyfikowano sprawców i dokonano ich legalnych odstrzałów, po których ataki ustały.

Po przeanalizowaniu odstrzelonych osobników okazało się, że były regularnie dokarmiane, przez co nie bały się zbliżyć do ludzi.

Pasjonat wilków, Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo, w rozmowie z Onetem wskazuje, że większość sytuacji konfliktowych prowokuje człowiek. Do zachowań generujących ryzyko ataku należą:

  • celowe nęcenie bądź nieumyślne dokarmianie zwierząt dzikich
  • niezabezpieczanie stad zwierząt hodowlanych
  • trzymanie psów na łańcuchach ze świadomością, że w okolicy są wilki
  • próby nielegalnego wychowywania i przetrzymywania młodych wilków

Adam Gełdon wskazuje, że częściowy odstrzał ma niewielką skuteczność w redukcji szkód, w przeciwieństwie do metod alternatywnych, takich jak zabezpieczenie inwentarza, ogradzenie, płoszenie czy fladry. Co więcej, za jedną z prawdopodobnych przyczyn ataku wilków na leśnych pilarzy uznano właśnie odstrzał ich matki, co miałoby doprowadzić do braku ukształtowania zachowań typowych dla gatunku.

Trzeba pamiętać, że straszenie ludzi wilkami, co od wielu już lat robią myśliwi, ma na celu spotęgowanie niechęci do tych drapieżników i uzyskanie społecznego poparcia dla powrotu do polowań na te zwierzęta. Tymczasem, jeśli spojrzeć na statystyki, wilki są znacznie mniej niebezpieczne od naszych domowych pupili. - polskiwilk.org.pl

Okazuje się, że znacznie groźniejsze dla naszego zdrowia są owady i pajęczaki, takie jak kleszcze czy Oleica Krówka, przed którą przestrzegają Lasy Państwowe. Sprawdź w galerii, jakich zwierząt lepiej unikać.

Oleica krówka: lepiej na nią uważać, ale nie wolno jej krzywdzić

Niepozorny, czarny chrząszcz, to temat podjęty niedawno przez Lasy Państwowe, które wydały nawet ostrzeżenie w tej sprawie.

Spory, nawet 35 milimetrowy owad w stresujących sytuacjach potrafi wydzielić niezwykle silną, trującą substancję - kantarydynę. Dawka trucizny z jednego chrząszcza nie zabije człowieka, ale może podrażnić skórę. Oleicy krówki nie należy się bać, o co apeluje Fanpage "Nasze Lasy". Równocześnie wskazuje, że chrząszcza nie wolno krzywdzić, stresować ani dotykać. Niesprowokowany owad nie będzie stanowił dla człowieka żadnego zagrożenia, a na pewno nikogo nie zabije.

Chrząszcza można spotkać na terenie całej Polski, najczęściej w pobliżu miejsc, gdzie bytują pszczoły - zdecydowanie rzadziej w górach.

Czytaj także:

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te zwierzęta potrafią być niebezpieczne. Spotkasz je w Polsce. Lepiej ich nie drażnić - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie