Teatr Powszechny w Radomiu pokaże "Makbeta". Sztukę będzie...

  Teatr Powszechny w Radomiu pokaże "Makbeta". Sztukę będzie można obejrzeć w internecie

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Fragmenty spektaklu "Makbet w nowoczesnej odsłonie.
  1/5
  przejdź do galerii

  Fragmenty spektaklu "Makbet w nowoczesnej odsłonie. ©Teatr Powszechny

  - To będzie "Makbet" jakiego nie widzieliście! Już w niedzielę 10 maja, o godzinie 19.00 zapraszamy na teatralną ucztę! Klasyczny dramat, w nowoczesnej i zaskakującej odsłonie z Teatru Powszechnego w Radomiu - zaprasza teatr.
  Szekspirowski „Makbet" w inscenizacji Katarzyny Deszcz z nowoczesną scenografią Andrzeja Sadowskiego w połączeniu z doskonałą grą aktorską to uniwersalna opowieść o obsesyjnym dążeniu do władzy i jej deprawującej, wyniszczającej sile, ale to przede wszystkim spektakl o zdradzie.

  I o nieufności rodzącej tak wielki lęk, że nie zawahasz się przed niczym, byle tylko choć na chwilę się go pozbyć. W tym świecie przyjaciel może okazać się śmiertelnym wrogiem.
  W tym świecie nie ma miejsca na żadne sentymenty. Uczucia, choćby najbardziej płomienne i szczere, okazują się słabością, za którą przyjdzie zapłacić. W tym świecie króluje frustracja, agresja i wszechogarniający strach. Panoszy się zło, którego jedynym sprawcą jest człowiek. W tym świecie panuje zapierająca dech w piersiach samotność...

  „Makbet" to przedstawienie poruszające i zaskakująco współczesne. Niezmiernie barwne i ponadczasowe. Pozycja obowiązkowa 10 maja (niedziela) o godzinie 19.00, kanał YouTube Teatru Powszechnego w Radomiu. Przekład - Stanisław Barańczak

  Grają: Jarosław Rabenda - Makbet,Maria Gudejko - Lady Makbet, Marek Braun - Banquo, Piotr Kondrat - Duncan, Daniel Mosior - Malcolm oraz Mateusz Michnikowski, Mateusz Paluch, Przemysław Bosek, Mateusz Kocięcki, Adam Majewski, Izabela Brejtkop, Danuta Dolecka,Katarzyna Dorosińska, Wojciech Ługowski i Michał Węgrzyński. Muzyka - Krzysztof Suchodolski.

  Premiera "Makbeta" na radomskiej scenie odbyła się w październiku 2019 roku.

  Przypomnijmy, że akcja tragedii rozgrywa się w średniowiecznej Szkocji. Makbet, jeden ze znakomitych wodzów wojsk króla Duncana, jadąc przez wrzosowisko wraz ze swoim przyjacielem, Bankiem, spotyka trzy wiedźmy. Przepowiadają mu one, że zostanie królem, a Banko będzie ojcem królów.

  Makbet nie wierzy w przepowiednię, ale kiedy zaczyna się ona realizować - awansuje, zostaje tanem Kawdoru (a ten tytuł przepowiedziały mu między innymi wiedźmy), bohater coraz poważniej myśli o objęciu tronu.

  Zwierza się swojej żonie, a Lady Makbet namawia go do popełnienia zbrodni na prawowitym władcy. Jest to tym łatwiejsze, że po wygranej bitwie, Duncan gości w zamku Makbeta. Tam król ginie z ręki Makbeta, który przygotowuje zbrodnię wraz z żoną. Potem, po ucieczce królewskich synów za granicę w obawie o życie, Makbet podejmuje władzę. Wkracza na drogę zbrodni - musi zabić Banka w obawie, by nie rozeszła się wieść o ich spotkaniu z czarownicami i przepowiedni. Na jego polecenie ginie też Lady Makduf i jej synek, bo w ten sposób Makbet chce się zemścić na zwolenniku prawowitego następcy tronu, Makdufie.

  Makbet wciąż odczuwa wyrzuty sumienia, nie może zaznać spokoju. Podobnie Lady Makbet, która popada w obłęd i popełnia samobójstwo. Po pokrętnej wróżbie czarownic Makbet wraca do swojej królewskiej siedziby w zamku Dunzynan. Sprzymierzone przeciw tyranowi wojska już otaczają zamek. Bohater ginie w pojedynku z Makdufem.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polecamy

  Kobieta Przedsiębiorcza 2019 - partnerzy

  Kobieta Przedsiębiorcza 2019 - partnerzy

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Echa Dnia za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Echa Dnia za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia