Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Powszechny w Radomiu zaprasza w sobotę na Teatralny Spacer

Barbara Koś
Teatr Powszechny zaprasza w sobotę, 20 października, o godzinie 11, na Teatralny spacer śladami dawnego życia teatralnego w Radomiu. Hasło spaceru: "Marzyc znaczy tworzyć. Tradycje teatralne Radomia."

Wszyscy zainteresowani spacerem spotykają się pod Teatrem Powszechnym na Placu Jagiellońskim. Tam pod wodzą Anny Kulpy, sekretarza literackiego "Powszechnego" posłuchają najpierw historii gmachu radomskiego teatru, a potem udadzą się zaplanowaną trasą.

- Cały spacer zamyka się w ścisłym centrum i w wielkim skrócie opowiadać będzie o najważniejszych momentach i miejscach w teatralnym życiu miasta - mówi Anna Kulpa.

Główne punkty spaceru to :

1. Teatr Powszechny, czyli dawny Dom Robotniczy i późniejsza siedziba teatru radomsko-kieleckiego,

2. Resursa Obywatelska i okolice dawnych koszar wojskowych, gdzie spektakle odbywały się z przerwami przez prawie 80 lat (II poł. XIX i I poł. XX w.),

3.Kościół Ewangelicko-Augsburski – pierwszy teatralny budynek w mieście (otwarty w 1818 r. – czyli równo 200 lat temu - po przebudowie i zaadaptowaniu na potrzeby teatru(/po drodze wspomniane będzie też o Domu Esterki, gdzie w latach 1959-1961 mieściła się mała scena teatru radomsko-kieleckiego/

4. Muzeum imienia Malczewskiego, czyli dawne Kolegium Pijarów – gdzie odbywały się pierwsze udokumentowane historycznie spektakle teatralne w Radomiu,5. ul. Żeromskiego, gdzie pod nr 2 regularnie organizowano przedstawienia na przełomie XVIII i XIX w. (tutaj występował m.in. Wojciech Bogusławski, a potem w tym miejscu zorganizowano pierwszą resursę),

6. ul. Witolda, gdzie pod koniec XIX w. istniał Teatr Letni,

7. dawny Hotel Europejski w sąsiedztwie pałacu Karschów i Wickenhagenów – siedziba Teatru Miraż i późniejszego Teatru Polskiego

8. Urząd Miejski, czyli dawny Pałac Sandomierski – dzisiejsza sala koncertowa która była pierwszą siedzibą Teatru Powszechnego pod kierunkiem Zygmunta Wojdana.

Radomski spacer jest częścią projektu koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. W ramach "Spacerownika" Instytutu w wielu miastach Polski zostały przygotowane unikalne trasy spacerów po miejscach związanych z teatrem, stanowiące oryginalną propozycję aktywnego spędzenia czasu, umożliwiające jednocześnie poszerzenie wiedzy o dziejach polskiego teatru i odniesienie ich do lokalnej historii.

Atrakcyjna i niekonwencjonalna forma proponowanych szlaków ma zachęcać do zwiedzania oraz poznawania teatralnej przeszłości poszczególnych miejsc.
Projekt stanowi także próbę „wydobycia" z miejskiej architektury przestrzeni dla teatru niegdyś bardzo ważnych, a dziś zapomnianych oraz zwrócenia na nie uwagi mieszkańców i turystów.

Radomski Spacer jest jedna z imprez towarzyszących rozpoczynającego się w sobotę XIII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie