Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teren zespołu Pałacowo – Parkowego w Kozienicach przejdzie rewitalizację. Jest na to blisko pięć milionów złotych dotacji

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Rewitalizacja kozienickiego parku obejmować będzie renowację ogrodzenia, czterech XIX-wiecznych słupów bramy wjazdowej i odtworzenie samej bramy.
Rewitalizacja kozienickiego parku obejmować będzie renowację ogrodzenia, czterech XIX-wiecznych słupów bramy wjazdowej i odtworzenie samej bramy. Archiwum
Zespół Pałacowo – Parkowy w Kozienicach czeka rewitalizacja. Są na to pieniądze z trzeciej edycji programu Polski Ład, skierowanej do miejsc gdzie kiedyś działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Gmina Kozienice otrzyma na to przedsięwzięcie 4 998 000 złotych.

Rewitalizacja terenu zespołu Pałacowo – Parkowego w Kozienicach za prawie pięć milionów złotych

Niedawno pisaliśmy o dotacjach przyznanych w ramach trzeciej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Jedną z najwyższych kwot w powiecie kozienickim otrzyma Gmina Kozienice na rewitalizację terenu zespołu Pałacowo – Parkowego w Kozienicach. Będzie to 4 998 000 złotych.

Co zostanie zrobione za te pieniądze? Rozmawiamy o tym z Piotrem Kozłowskim, burmistrzem Kozienic.

- Będzie to rewitalizacja perły Kozienic, naszego najcenniejszego zabytku, czyli terenu Zespołu Pałacowo- Parkowego. Zakres prac jest bardzo duży

- mówi burmistrz.

Jak poinformował gospodarz gminy, rewitalizacja ma objąć renowację ogrodzenia i czterech XIX-wiecznych słupów bramy wjazdowej oraz odtworzenie samej bramy. Ponadto renowację przejdą cokoły z dwoma XIX-wiecznymi wazonami a także cokoły z zabytkowymi rzeźbami.

Odnowionych ma zostać także osiem zabytkowych kolumn, które kiedyś zapewniały oświetlenie w parku. Teraz, dzięki zamontowaniu odpowiedniego oświetlenia elektrycznego mają odzyskać dawną funkcję.

W parku mają stanąć nowe punkty zdrojowe, w których przechodnie i turyści będą mogli ugasić pragnienie.

Jednym z podstawowych założeń projektu rewitalizacji parku jest przede wszystkim wykonanie odpowiednich sieci instalacji elektrycznych i wodociągowych. To oznacza sporo prac ziemnych w parku.

Następnie odnowione zostaną także ciągi piesze, poczynając od tych przy wjeździe do parku. Obecnie są one asfaltowe a mają zostać zastąpione kostką.

- Renowacja parku jest olbrzymim przedsięwzięciem. Projekt jest gotowy i uzgodniony z konserwatorem zabytków. Dofinansowanie w wysokości prawie pięciu miliomów złotych to także duża kwota, ale trzeba brać pod uwagę, że ceny materiałów i usług budowlanych ostatnio bardzo poszły w górę. Musimy teraz dokładnie przeanalizować, na co wystarczy pieniędzy

- zastrzega Piotr Kozłowski.

Burmistrz informuje, że dotacja ma niemal w całości pokryć koszty renowacji parku. Gmina ma dołożyć do tego około dwóch procent z własnej kasy. Po uzyskaniu pieniędzy z rządowej dotacji i umieszczeniu jej w budżecie gminy możliwe będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie inwestycji.

- Sądzę, że uda się przeprowadzić przetarg jeszcze w tym roku, a same prace mogłyby rozpocząć się w przyszłym roku. Mamy czas na ich wykonanie do końca 2024 roku i uważam, że to jest realny termin

- stwierdza burmistrz.

Dodajmy, że w listopadzie 2018 roku zakończyła się renowacja oficyny pałacowej, w której mieści się kozienickie Muzeum Regionalne. Prace rozpoczęły się w 2017 roku, a gmina Kozienice pozyskała na ten cel środki zewnętrzne w wysokości 52 procent kosztów, czyli prawie 3 miliony złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie