Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi po raz pierwszy testowali radomskie pistolety na poligonie. To VIS-y 100 wyprodukowane w Fabryce Broni

jp
Fabryka Broni/facebook/Ireneusz Dorozański
Żołnierze kilku brygad Wojsk Obrony Terytorialnej odbyli dwudniowe szkolenie strzeleckie z udziałem karabników MSBS Grot, pistoletów Glock i VIS 100. Ta ostatnia broń - najnowsza konstrukcja Fabryki Broni - po raz pierwszy testowana była przez "terytorialsów" w czasie specjalnego szkolenia strzeleckiego. Instruktorzy byli pod wrażeniem dobrych parametrów broni z Radomia.

- VIS 100 to typowo wojskowa konstrukcja, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Pistolet bazuje na starej, ale sprawdzonej konstrukcji MAG 95/98. Mimo solidnej konstrukcji jest stosunkowo lekki, dobrze leży w rękach, a jego dość wysokie położenie zamka w stosunku do chwytu nie ma dużego wpływu na podrzut broni, co potwierdziły bardzo dobre wyniki żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w czasie szybkich strzelań - pisze na blogu na stronie Fabryki Broni jeden z instruktorów. Jego zdaniem radomski pistolet jest mniej wymagający, jeśli chodzi o celne strzelanie niż pistolet Glock. W czasie szkolenia, które trwało po 8 godzin dziennie odnotowano tylko jedno zacięcie broni, które mogło wynikać - jak pisze jeden z instruktorów - ze zbyt słabego chwytu broni.

Polska armia, polska broń

Pierwsze szkolenia przeznaczone dla instruktorów, a także personelu odpowiedzialnego za eksploatację i użytkowanie pistoletu VIS 100 Fabryka Broni wraz z dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało już w ubiegłym roku. Teraz przyszedł czas na szkolenie szeregowych żołnierzy.

Umowa na dostawy dla sił zbrojnych 20 tysięcy pistoletów VIS 100 została podpisana 4 grudnia 2018 roku. Były to pierwsze od kilkunastu lat zakupy tego typu uzbrojenia zrealizowane przez Siły Zbrojne u polskiego producenta. Dostawy pierwszych pistoletów do jednostek miały miejsce pod koniec 2019 roku, a ostatnie partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 roku.

VIS zamiast Makarowa

Zakup pistoletów był możliwy dzięki pozytywnej decyzji ministra obrony narodowej, który nakazał wyłonienie nowego modelu pistoletu spełniającego potrzeby żołnierzy Wojska Polskiego. Dzięki tej decyzji możliwe będzie również stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji przestarzałych pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow. W Wojskach Obrony Terytorialnej szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu zostaną objęci wszyscy żołnierze, podoficerowie i oficerowie, jednak trafi on na wyposażenie kadry dowódczej oraz żołnierzy pełniących służbę na wybranych stanowiskach.

Radomska konstrukcja

Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu. Nazwa nawiązuje do pistoletu wzór 35 VIS, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Pistolet jest wynikiem rozwijanej od 2013 roku konstrukcji PR-Ragun i stanowi element indywidualnego systemu walki Tytan.pierwszych 20 tysięcy pistoletów Vis 100 trafi do Wojsk Obrony Terytorialnej. Zamówienie dla radomskiego przedsiębiorstwa warte jest kilkanaście milionów złotych. Broń ta przeszła specjalistyczne testy i uzyskała wszystkie niezbędne certyfikaty.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie