Terytorialsi w Nowym Mieście nad Pilicą. Powstanie tu trzeci batalion lekkiej piechoty w regionie radomskim

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
W radomskim Zespole Szkół Samochodowych odbyły się uroczystości ku pamięci Witolda Pileckiego. Wtedy też dowiedzieliśmy się o powołaniu batalionu w Nowym Mieście nad Pilicą.
W radomskim Zespole Szkół Samochodowych odbyły się uroczystości ku pamięci Witolda Pileckiego. Wtedy też dowiedzieliśmy się o powołaniu batalionu w Nowym Mieście nad Pilicą. Wojska Obrony Terytorialnej
Udostępnij:
W Nowym Mieście nad Pilicą powstanie 63. Batalion Lekkiej Piechoty - już trzeci w regionie radomskim, który wejdzie w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wiadomość o utworzeniu batalionu terytorialsi przekazali w piątek 13 maja, w dniu urodzin swojego patrona, słynnego rotmistrza Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki był ochotnikiem do Auschwitz, gdzie stworzył struktury konspiracji, walczył w Powstaniu Warszawskim, po wojnie nie złożył broni, a za swoją niezłomną postawę przypłacił życiem. Ponad 121 lat temu, 13 maja 1901 roku w rosyjskim Ołońcu urodził się rtm. Witold Pilecki – patron 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Społeczność 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz pierwszy lokalnie upamiętniła rocznicę urodzin patrona.

- Patron takiego pokroju, to dla mnie jako dla żołnierza ogromna duma, ale również zobowiązanie. Jako żołnierze brygady im. Rtm. Pileckiego powinniśmy dążyć do tego, aby - podobnie jak nasz patron – w każdym podejmowanym działaniu stawiać dobro Ojczyzny na pierwszym miejscu. Nie zawsze jest to proste, czasem trudno pogodzić służbę z życiem zawodowym czy prywatnym. Mimo wszystko staramy się swój żołnierski obowiązek wypełnić jak najlepiej - mówi kapral Anita Snopczyńska, żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W tym roku 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej po raz pierwszy obchodziła rocznicę urodzin Patrona w Radomiu. Społeczność brygady wraz z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół Samochodowych, któremu również patronuje rotmistrz Pilecki wzięła udział we mszy świętej sprawowanej w parafii Matki Bożej Królowej Świata. Eucharystii przewodniczył ksiądz podporucznik Piotr Woszczyk – kapelan 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

- Cieszę się, że udało nam się połączyć siły i razem ze społecznością szkoły, a przede wszystkim uczniami - młodymi ludźmi, którym cały czas należy przedstawiać godne naśladowania wzorce – i wspólnie uczcić tak ważną dla nas rocznicę. Pułkownik Witold Pilecki, bo przecież na ten stopień został pośmiertnie mianowany w 2013 roku, pokazuje nam wszystkim – nie tylko żołnierzom 6 Mazowieckiej Brygady, ale wszystkim Polakom wartości - zauważa pułkownik Witold Bubak - dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i dodaje: - Cały czas szukamy miejsca w Radomiu, w którym mógłby stanąć pomnik Rotmistrza Pileckiego. Myślę, że skoro Brygada jego imienia funkcjonuje w tym mieście, to warto postarać się o jego godne upamiętnienie.

Przed mszą świętą delegacje brygady oraz Zespołu Szkół Samochodowych złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą na terenie radomskiej “Samochodówki”. Dodatkowo, z okazji rocznicy jeden z pracowników Brygady wręczył na ręce dowódcy namalowany przez siebie obraz z wizerunkiem Rotmistrza Pileckiego.

Powstanie kolejny batalion

Rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego stała się również okazją do ogłoszenia dobrej wiadomości dla społeczności 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej rozszerzy się o 63 Batalion Lekkiej Piechoty w Nowym Mieście nad Pilicą. Oznacza to zgodę na kompletowanie nowego batalionu stanem osobowym żołnierzy zawodowych i terytorialnej służby wojskowej.

- Dowódca batalionu jest już wybrany, od tego zaczynamy. Następni wyznaczeni będą oficerowie, podoficerowie, szeregowi, no i rozpoczynamy nabór w Nowym Mieście nad Pilicą - mówi pułkownik Witold Bubak. Aktualnie w skład 6 Mazowieckiej Brygady wchodzą trzy Bataliony Lekkiej Piechoty: w Grójcu, Radomiu i Pomiechówku oraz samodzielne kompanie: dowodzenia, logistyczna, saperów i szkolna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie