Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi z Mazowsza zachęcają do służby w batalionie. Będą odwiedzać poborowych

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Mazowieccy terytorialsi spotykają się z ochotnikami w siedzibach komisji lekarskich i tam zachęcają do wstąpienia do wojska.
Mazowieccy terytorialsi spotykają się z ochotnikami w siedzibach komisji lekarskich i tam zachęcają do wstąpienia do wojska. Archiwum Wojsk Obrony Terytorialnej
Na terenie całego kraju rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 26 kwietnia tego roku 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi.

Popularni terytorialsi będą odwiedzać również poborowych w miastach powiatowych regionu radomskiego. Żołnierze odpowiedzą na pytania potencjalnych ochotników, chcących dołączyć do Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Rozmowy oraz prezentacja sprzętu

Służbę w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pełnią zarówno żołnierze zawodowi jak też ochotnicy Terytorialnej Służby Wojskowej. W skład Brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty: 61. w Grójcu, 62. w Radomiu, 64 w Pomiechówku oraz 65 w Płocku.

- Nasi żołnierze będą opowiadać o służbie. Będzie można się z nimi spotkać w Powiatowych Komisjach Lekarskich. Każdy ochotnik, będzie mógł uzyskać informację na temat zasad rekrutacji do Wojsk Obrony Terytorialnej. Zainteresowani będą mogli porozmawiać z żołnierzami o przebiegu służby wojskowej. Na osoby skłonne rozpocząć służbę w naszej brygadzie, będzie czekała prezentacja wyposażenia indywidualnego żołnierza oraz obsługiwanego sprzętu - tłumaczy podporucznik Jolanta Maciaszek, oficer prasowy 6. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

CZYTAJ TAKŻE:

Już można się zgłaszać

Żołnierze będą opowiadać o służbie wojskowej, armii oraz miejscowej jednostce. Opowiedzą o własnych doświadczeniach, dostępnych ścieżkach kariery i perspektywach rozwoju. Zainteresowanym wskażą, dokąd powinni się zwrócić, by uzyskać szczegółowe informacje, wręczą foldery i ulotki. Będą zachęcać, wspierać i doradzać, co zrobić, by nie przegapić ciekawej szansy, a zarazem podjąć odpowiedzialną i przemyślaną decyzję o swojej przyszłości.

Przed komisją są zobowiązani stawić się mężczyźni urodzeni w 2000, a także roczniki 1995-99, które nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Tegoroczna kwalifikacja dotyczy również osób urodzonych w latach 1998-1999, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej oraz kobiet urodzonych w latach 1995-2000, posiadających kwalifikacje przydatne do służby wojskowej.

- Potencjalni ochotnicy mieszkający w województwie mazowieckim, mogą zgłaszać się do swoich Wojskowych Komend Uzupełnień, w tym w Radomiu - dodaje podporucznik Jolanta Maciaszek.

Doświadczony dowódca

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego herbu Leliwa pseudonim „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. Brygadą dowodzi pułkownik Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie. To on dowodził polskimi żołnierzami podczas słynnej bitwy, która rozegrała się w 2004 roku w irackim mieście Karbala.

- Obecnym głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy. Mazowieccy terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną - mówi Maciaszek.

Kiedy na Komisję?

Powiatowa Komisja Lekarska w Radomiu urzęduje od 4 lutego do 21 marca w Centrum Medycznym Corten przy ulicy Prażmowskiego 33 A. Druga działać będzie od 18 lutego do 10 kwietnia w przychodni przy ulicy Lubońskiego 2.

21 lutego pracę zakończy komisja w Kozienicach, w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Bohaterów Studzianek 30. Komisja w Szydłowcu będzie działać od 4 do 18 marca w Starostwie Powiatowym przy Placu Konopnickiej 7. Poborowi w Przysusze będą zgłaszać się od 12 do 25 lutego do starostwa, przy Alei Jana Pawła II 10. W Białobrzegach komisja będzie pracować od 5 do 14 marca (starostwo, Plac Zygmunta Starego 9), w Zwoleniu od 18 do 29 marca (Zespół Szkół Rolno-Technicznych przy Wojska Polskiego 78). Komisja w Lipsku będzie pracować od 1 do 9 kwietnia w internacie przy ul. Zwoleńskiej 14. Poborowi z powiatu grójeckiego będą zgłaszać się od 25 lutego do 17 kwietnia do na Strażacką 11 w Grójcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie