Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy na procesjach eucharystycznych Bożego Ciała w Radomiu i regionie

wit
Największa procesja, na której czele szedł biskup radomski Henryk Tomasik tradycyjnie wyruszyła z Fary, do czterech ołtarzy.
Największa procesja, na której czele szedł biskup radomski Henryk Tomasik tradycyjnie wyruszyła z Fary, do czterech ołtarzy. Jarosław Kwiatkowski
W czwartkowe przedpołudnie sprzed wszystkich kościołów w Radomiu i całym regionie radomskim wyruszyły procesje eucharystyczne Bożego Ciała.

W tym dniu katolicy publicznie wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
W procesjach uczestniczyły całe rodziny. Na przodzie szły dziewczynki w białych sukniach i sypały płatki kwiatów, a za nimi śpiewający pieśni religijne wierni z obrazami i figurami świętych.

Trasy, którymi podążały procesje były udekorowane proporcami i kwiatami, a w oknach większości domów znajdowały się święte obrazki.

- Udział w procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas i przyznaniem się do Niego przed ludźmi - podkreślali duchowni.

Najwięcej radomian wzięło udział w mszy świętej o godzinie 9.30 w kościele farnym, a następnie przeszło w uroczystej procesji, na przedzie której szła orkiestra wojskowa z radomskiej jednostki.

Ołtarze przy których prowadzone były modlitwy upamiętniały ciało i krew Chrystusa oraz symbolizowały czterech Ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Podczas postojów czytane były fragmenty z każdej z Ewangelii, związane tematycznie z Eucharystią. Pięknie ozdobione ołtarze znajdowały się przy kościołach Świętej Trójcy, Ojców Bernardynów, Garnizonowym, a także przy Katedrze.

Najświętszy Sakrament z Fary do pierwszego ołtarza - przy kościele Świętej Trójcy niósł biskup radomski Henryk Tomasik.
Na koniec procesji w Katedrze odprawiona została msza święta.

Historia centralnej procesji Bożego Ciała w Radomiu sięga początków XX wieku. Do roku 1921 w mieście odbywała się tylko jedna procesja, która wyruszała z naszego kościoła farnego. Fara była to wówczas jedyną parafią w Radomiu. Do lat 50-tych / 60-tych ubiegłego wieku w procesji uczestniczyli wierni z okolicznych dzielnic Radomia.

Wówczas procesja przechodziła ulicą Malczewskiego, dalej przez Plac Jagielloński, następnie ulicą Focha i wracała do Fary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie