Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy smakoszy na Festiwalu Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej. Było wiele konkursów i pokazów [ZDJĘCIA]

Sok
Na miejscu można było sobie upiec kartofle w ognisku.
Na miejscu można było sobie upiec kartofle w ognisku. Tadeusz Klocek
Można było zjeść placki ziemniaczane, spróbować kiszki, pierogów, posłuchać muzyki ludowej, skosztować miodu lub potańczyć na dechach - te i wiele innych atrakcji czekały na wszystkich, którzy w niedzielę przyszli na Festiwal Ziemniaka do Muzeum Wsi Radomskiej.

Niedziela zapewniła piękną pogodę, a radomski skansen wiele atrakcji dla tych, którzy chcieli spędzić czas na świeżym powietrzu.
- To ziemniak jest dziś królem naszego święta. Możemy skosztować wiele potraw ziemniaczanych, albo upieczonych ziemniaków w ognisku - mówiła Ilona Jaroszek, dyrektorka Muzeum Wsi Radomskiej.

Na Festiwalu Ziemniaka nie mogło zabraknąć wykopów. Kto chciał mógł złapać za motykę i kopać kartofle. Ziemniaki później trafiały do ogniska, kto chciał mógł ich później spróbować. Chętnych nie brakowało. - Chciałem przypomnieć sobie, jak to było na wykopkach w dzieciństwie. Smak ziemniaka wyciągniętego z popiołu ogniska jest niepowtarzalny - śmiał się Piotr Nartowicz, który przyszedł do skansenu z rodziną.

Smakołyki z kuchni

W skansenie swoje stanowiska miały gospodynie z różnych zakątków regionu radomskiego. Panie serwowały placki ziemniaczane, porkę, parzybrodę - a więc potrawy z ziemniaków. Ale przygotowały też pierogi i racuchy, które cieszyły się wyjątkowym powodzeniem.

Na jednym ze stoisk dania na bieżąco przygotowywały gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich i zespołu Załawianki z Załawy w gminie Chlewiska. - Wszystkie potrawy są przygotowane według tradycyjnych przepisów i jak mówią goście bardzo smakują - mówiły panie.

Konkurs z Okrasą

W muzeum unosił się apetyczny aromat, także z muzealnych chałup. Odbył się też konkurs kulinarny na potrawy z ziemniaków. Przewodniczącym jury był znany z telewizyjnych programów kucharz Karol Okrasa. Znany kucharz dał też pokaz kulinarny i zaprosił do degustacji swoich dań.

Wiele działo się także na scenie „Pod dębem”. Tam występowały zespołu ludowe i kapele śpiewacze. Można było posłuchać muzyki, którą na wsiach grywano przed laty. Były też dechy, a gości chętnie tańczyli. Były też stoiska z rękodziełem. Można było kupić miód wprost od właściciela pasieki, tradycyjne napitki z gór, kosze wiklinowe, garnki.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie