Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy studentów na radomskim uniwersytecie

/mod/
Jest więcej chętnych na studia dzienne niż uczelnia może przyjąć

W poniedziałek zakończył się drugi etap rekrutacji na radomskim uniwersytecie. Prawdopodobnie nie wszyscy studenci, którzy wyrazili chęć nauki w murach radomskiej uczelni, dostaną się na nią.

Radomska uczelnia w tym roku akademickim może przyjąć nieco ponad 2 100 studentów studiów stacjonarnych. To odgórne zarządzenie ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, które wprowadziło limity. Tymczasem chętnych do nauki jest nieco ponad 2 200 osób. To spora różnica w stosunku do ubiegłego roku, kiedy chciało studiować, jeszcze na Politechnice Radomskiej, 3 300 studentów. Pracownicy uczelni tłumaczą, że wynika to z niżu demograficznego i dodają, że podobna sytuacja jest w innych szkołach wyższych.

REKRUTACJA ZAKOŃCZONA

W drugim etapie rekrutacji elektronicznej, który zakończył się w poniedziałek o przyjęcie na uniwersytet w Radomiu starało się 1200 studentów. 900 z nich uiściło opłatę rekrutacyjną, co jest dla uczelni jednoznaczne z tym, że 1 października rozpoczną naukę. Do tej grupy dołączy 1300 chętnych, zarejestrowanych w pierwszym etapie. Ta liczba może jednak wzrosnąć, bo przyszli studenci mają czas do końca tygodnia na dostarczenie dokumentów i uiszczenie opłaty.

Od maja do środy trwała również rekrutacja na studia niestacjonarne. Dotychczas chęć nauki, w tym systemie, na radomskiej uczelni wyraziło 1200 osób, a 900 dostarczyło już wymagane dokumenty i uiściło opłatę rekrutacyjną.

CO WYBIERALI STUDENCI?

Niewykluczone też, że rekrutacja, na niektóre kierunki, zostanie przedłużona. Część zaś może nie zostać uruchomione w ogóle z powodu zbyt małej liczby chętnych na nie.

- Zagrożone są: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych II stopnia, technologia chemiczna II stopnia, edukacja techniczno -informatyczna II stopnia i elektronika i telekomunikacja I stopnia - wylicza Aneta Mirosz, rzecznik prasowy rektora radomskiego uniwersytetu.

Tymczasem największym powodzeniem wśród studentów studiów stacjonarnych cieszyły się: ekonomia, administracja, pedagogika, wychowanie fizyczne, mechanika i budowa maszyn. Wśród kierunków wybieranych najczęściej przez studentów studiów niestacjonarnych znalazły się: ekonomia, transport, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, fizjoterapia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie