Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To był dla nas szok! Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła na koncert "Jedwabnym Szlakiem" w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej

Barbara Koś
Zespół Jahiar Irani Sekstet zachwycił publiczność.
Zespół Jahiar Irani Sekstet zachwycił publiczność. Barbara Koś
To był dla nas szok! Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła w sobotę, 17 września, do swojej sali koncertowej na koncert "Jedwabnym Szlakiem" w ramach XXVI edycji Festiwalu Muzyki Dawnej imienia Mikołaja z Radomia. Koncert był wspaniały, a zachwycona odmiennym brzmieniem muzyki publiczność biła brawo bez końca!

W swych utworach grupa Jahiar Irani Sekstet w składzie Jahiar Irani – santur, śpiew, Adeb Chamoun – arabskie instrumenty perkusyjne, Apsara Afsanesara – taniec irański, Wassim Ibrahim – oud, Karolina Matuszkiewicz – skrzypce, kemanche, śpiew, Arad Emamgholi – daf i Zofia Trystuła Hovhannisyan – obój, duduk , duży nacisk kładła na melodię i rytm. Ten rytm dosłownie wbijał się w słuch publiczności.

W tym stylu prezentowano kolejno utwory Olmaz Olmaz - Niewiarygodne, Ghol ( kwiat ), Dźanglar ( wojna),
Donyaye man ( mój świat), Każdy myśli tylko o sobie - po polsku!, Zim zim ( hej hej ) - tutaj widownia proszona była o wspólny refren, Lejli dźan ( moja kochana Lejla ), Noc zapadła i już całe miast śpi ( znów po polsku), Khazan ( jesień ), Czahar mezrab (Czardasz ), Tolu ( zachód słońca ), Robabe Jan i Zarde malige. Znakomicie wypadła finałowa Rahoi ( wolność ).

Utwory uzupełniał taniec w wykonaniu Apsary Afsanesary, która w strojach różnych kultur przekazywała tajniki tańca Wschodu.

Repertuar zespołu stanowił przede wszystkim muzykę perską: pieśni ludowe i kompozycje Jahiara Irani do jego słów, a także hinduską, afgańską, turecką i ukraińską.

Muzycy starali się, żeby ich piosenki były zrozumiałe dla polskiej publiczności, dlatego często Jahiar Irani tłumaczył teksty, oddając tym samym klimat utworu.

Jahiar Irani Sekstet śpiewał o miłości, wolności, młodości, ale także o niespełnionych marzeniach, wielkiej tęsknocie, o tym, żeby nie było więcej wojen i podziałów.

Ciekawe brzmienie zespół zyskiwał dzięki zastosowaniu oryginalnego starożytnego perskiego instrumentu – santur - to rodzaj perskich cymbałów strunowych. W Iranie - ten kraj uważany jest za miejsce powstania cymbałów - santur spełnia przede wszystkim rolę instrumentu solowego. Nie pełni w przeciwieństwie do cymbałów w polskim folklorze funkcji akompaniującej. Ma subtelniejszy dźwięk, mosiężne struny i delikatne, długie pałeczki.

Podczas koncertu można było poznać także różnego rodzaju arabskie instrumenty perkusyjne, jak: oud, kemanche, daf, czy duduk. Całości dopełniał unikalny wokal głównie Jahiara.

Dodajmy, że Jahiar Irani mieszka w Polsce od 1997 roku i jest on absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku edukacji muzycznej, doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kompozytor, wokalista, Santurzysta, autor tekstów, aranżer, wydał dwie debiutanckie płyty: „ Teheran” muzyka folkowa oraz „ Orient Brothers „ - elektro – orient . Jahiar współpracuje z wieloma artystami, zespołami muzycznymi i i instytucjami. Okazuje się, że to właśnie on w 2016 stworzył muzykę do polskiego serialu TVP1 „ Bodo „ ( biografia Eugeniusza Bodo”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto