Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To był godny finał festiwalu Ulica Teatralna! Teatr Biuro Podróży zaprezentował swój głośny spektakl "Carmen Funebre"

Barbara Koś
Na Placu Jagiellońskim Teatr Biuro Podróży zaprezentował swój głośny spektakl "Carmen Funebre".
Na Placu Jagiellońskim Teatr Biuro Podróży zaprezentował swój głośny spektakl "Carmen Funebre". Tadeusz Klocek
To był godny finał festiwalu Ulica Teatralna! W piątek, 28 sierpnia, wieczorem, na Placu Jagiellońskim pod Teatrem Powszechnym Teatr Biuro Podróży zaprezentował swój głośny spektakl "Carmen Funebre".

Było to finałowe przedstawienie festiwalu Ulica Teatralna, co podkreślili witający widzów: Agnieszka Kołodyńska -Iglesias, w imieniu Teatru Powszechnego i jego dyrektorki, Małgorzaty Potockiej, Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta oraz Robert Stępniewski, dyrektor Festiwalu Ulica Teatralna.

Dziękując widzom za każdorazowe liczne przybywanie na spektakle Ulicy a także wszystkim biorącym udział w przedstawieniach i ich ekipom, także technicznym, gospodarze wyrazili nadzieję, że kolejna Ulica odbędzie się za rok. Trwa przecież głosowanie projektów nowego Budżetu Obywatelskiego, a jest wśród nich drugi projekt Ulicy.

Finał festiwalu Ulica Teatralna w Radomiu. Teatr Biuro Podró...

Potem światła wygasły, rozległa się wspaniała, wprost niesamowita muzyka, a na Placu pojawiły się olbrzymie (na szczudłach!) postaci z latarkami.W ciemnościach kogoś gorączkowo szukały.

Kiedy rozjaśniło się światło, okazało się, że to potworni Żołnierzy w jaskrawo pomarańczowych spódnicach i skórzano-pancernych kamizelkach. W rękach dzierżyli pejcze. Nagle pojawiła się grupa przerażonych ludzi. Żołnierze siekli ich pejczami. Niektórzy padali na ziemię. Potem stanęli szeregiem przed ciasnym pomieszczeniem, zdjęli ubrania, a siepacze waląc ich pejczami po plecach zaganiali wszystkich do celi i zamknęli kraty. Cały czas w rytm niesamowitej muzyki.

Później pojawiają się ci, którzy ocaleli w wojnie. Uchodźcy.

- To miasto ma 10 milionów dusz w swoich murach. Jedni z nich żyją w pałacach, a inni gnieżdżą się w norach. I tylko dla nas tam nie ma miejsca, nie ma tam dla nas miejsca.Widziałem tysiąc piętrowy budynek. Tysiąc miał okien i tysiąc drzwi. Ale nawet jedno wejście nie było tam nasze. Na wielkiej stałem równinie, na padającym wciąż śniegu. 10 tysięcy żołnierzy szło tam i nazad w szeregu.Ciebie szukali i mnie ci żołnierze, szukali ciebie i mnie - mówią chórem.

A w kraju sceny przemocy i gwałtu nasilają się. Ofiary zbiera Śmierć w postaci Żołnierza: w ciemnych szatach i trupią głową.

Później Śmierć zabiera wszystkich. Ich dusze wędrują ku niebieskim przestworzom. Szepcą ostatnie słowa do żywych.
Dusze to maleńkie domki z zapalonym w nich światełkiem. Wznoszą się ku niebu, przywiązane do baloników.
Ci, którzy przeżyli rzeź, zapalają ognie. Wielki płomień ogarnia Plac. Ku czci umarłych?...

Spektakl "Carmen Funebre"("Pieśń żałobna") powstał w 1994 roku. Impulsem do jego stworzenia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmów i wojna w Bośni.

Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu historia rozgrywa się zarówno w planie realistycznym, jak i metafizycznym.

W tej sztuce Teatr Biuro Podróży używa mocnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka, wywołują wśród publiczności lęk i współczucie. Na scenie używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów porusza emocje widzów.

Reżyseria: Paweł Szkotak. Aktorzy: Marta Strzałko, Magdalena Dębicka, Jarosław Siejkowski/Paweł Stachowczyk, Tomasz Wrzalik, Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Piotr Wojtyniak, Maciej Zakrzewski/Juri Chebotarov.

Zacytujmy głosy mediów: -„To plenerowe przedstawienie grane na szczudłach jest, najkrócej mówiąc, druzgocącym teatrem obrazów dotyczącym wojny” – BBC. „Spektakl jest przerażający, niepokojący, piękny i nie do pominięcia” – The Independent. „Przedstawienie posiada ładunek śmiertelnej autentyczności” – El Universal. „Przerażający obraz tego, co nieludzkie. Gorąco polecam” – Chicago Sun Times.

Teatr Biuro Podróży działa od 1988 roku w Poznaniu. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak.

W ciągu ponad 30 lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, przygotował 20 autorskich spektakli, w tym 10 widowisk plenerowych.

Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych. Spektakle teatru zaprezentowane zostały w blisko 60 krajach świata, na sześciu kontynentach.

Teatr jest również laureatem prestiżowych nagród, m.in. otrzymał nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru.

Radom na instagramie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie