Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To cudowny lek! Tak zrobisz syrop z pędów sosny. Na co warto go stosować? Zobacz przepis

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Właściwości lecznicze sosny znane są od dawna. Surowcem zielarskim są młode pędy sosny, które można zbierać już na przełomie kwietnia i maja. Są  bogate w olejki eteryczne, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Warto samemu przygotować syrop z pędów sosny. Zobaczcie przepis. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Właściwości lecznicze sosny znane są od dawna. Surowcem zielarskim są młode pędy sosny, które można zbierać już na przełomie kwietnia i maja. Są bogate w olejki eteryczne, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Warto samemu przygotować syrop z pędów sosny. Zobaczcie przepis. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Pixabay.com
Właściwości lecznicze sosny znane są od dawna. Surowcem zielarskim są młode pędy sosny, które można zbierać już na przełomie kwietnia i maja. Są bogate w olejki eteryczne, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Właściwości lecznicze sosny

Sosna zwyczajna jako roślina lecznicza wykorzystywana była od dawna. Doceniano jej dobroczynny wpływ na organizm, zalecając spacery po nagrzanych słońcem, pachnących żywicą lasach sosnowych. Z pędów i igliwia otrzymuje się olejek sosnowy, pozyskiwany przez destylację surowca z parą wodną. Z żywicy sosnowej destylowanej z parą wodną otrzymuje się terpentynę. Podczas suchej destylacji drewna otrzymuje się dziegieć sosnowy.

Pędy sosny zawierają: olejek eteryczny, substancje żywicowe i goryczowe, garbnik, witaminę C. Olejek sosnowy zawiera między innymi mieszaninę α- i β-pinenu, borneolu i jego estru octowego. Terpentyna zawiera α-, β-pinen, kamfen, karen, cymen. Dziegieć zawiera między innymi gwajakol, krezol, węglowodory aromatyczne i kwasy żywiczne.

Pączki sosny działają przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie, w niewielkim stopniu moczopędnie. Stosowane w lekkich nieżytach górnych dróg oddechowych. W połączeniu z innymi ziołami używane przy nieżytach żołądka, jelit i dróg moczowych. Olejek sosnowy działa bakteriobójczo, wykrztuśnie, przeciwskurczowo. Stosowany do inhalacji lub jako aerozol w infekcjach gardła, krtani, oskrzeli. Terpentyna działa zewnętrznie antyseptycznie, podobnie jak dziegieć, stosowany niegdyś przy chorobach skórnych.

Kiedy zbierać pędy sosny na syrop

Pędy sosny najlepiej zbierać na przełomie kwietnia i maja. Muszą to być jasnozielone przyrosty z brązową, lepką łupinką. Przycinamy je sekatorem albo bardzo ostrym nożem. Najbardziej soczyste mają długość do 12 centymetrów. Syrop z pędów sosny sprawdza się przede wszystkim przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Dzięki zawartym w nim substancjom wykazuje działanie wykrztuśne, napotne, przeciwzapalne. Wskazania do przyjmowania syropu z pędów sosny to kaszel suchy i mokry, chrypka, przeziębienie, ból gardła, osłabienie w okresie jesienno-zimowym. Warto już teraz wybrać się do lasu po sosnowe pędy na syrop. A jak zrobić syrop z pędów sosny? Zobaczcie w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To cudowny lek! Tak zrobisz syrop z pędów sosny. Na co warto go stosować? Zobacz przepis - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie