Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miód zdrowy dla każdego? Nie zawsze! Kto i dlaczego nie powinien jeść miodu?

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Ile miodu powinniśmy jeść, żeby nam nie szkodził? Zakłada się, że nie powinniśmy przekraczać dawki 1g miodu na 1 kg masy ciała. To oznacza, że osoba która waży 70 kg powinna zjadać do 70 gramów miodu dziennie. Dzieci od 1 do 3 lat nie powinny przekraczać dawki 7,5 grama miodu, a starsze - od 3 do 18 lat dawki 50 gramów miodu na dzień.Kto powinien unikać spożywania miodu i dlaczego? Wyjaśniamy na kolejnych slajdach >>>
Ile miodu powinniśmy jeść, żeby nam nie szkodził? Zakłada się, że nie powinniśmy przekraczać dawki 1g miodu na 1 kg masy ciała. To oznacza, że osoba która waży 70 kg powinna zjadać do 70 gramów miodu dziennie. Dzieci od 1 do 3 lat nie powinny przekraczać dawki 7,5 grama miodu, a starsze - od 3 do 18 lat dawki 50 gramów miodu na dzień.Kto powinien unikać spożywania miodu i dlaczego? Wyjaśniamy na kolejnych slajdach >>>Art Rachen/Unsplash
Miód jest znanym od pokoleń produktem stosowanym w kuchni i profilaktyce zdrowotnej. Jak się okazuje, miód - mimo swoich dobroczynnych właściwości - nie powinien być stosowany przez niektóre osoby. Zobaczcie, co dzieje sie z ludzkim organizmem, kiedy spożywamy miód, kto nie powinien go jeść i dlaczego.

Miód w dawnych czasach był przez okres miesiąca spożywany przez nowożeńców jako środek wzmacniający, celem uzyskania zdrowego potomstwa. Dlatego mówimy “miesiąc miodowy”.

Miód na poniższe właściwości:

  • antybakteryjne,
  • obniża ciśnienie tętnicze,
  • przecimiażdżycowe,
  • dobroczynnie wpływa na stan skóry.

Sprawdź

Miodu nie należy dodawać do napojów o temperaturze powyżej ok. 40 stopni Celsjusza, ponieważ substancje o dobroczynnym działaniu zawarte w miodzie nie są odporne na działanie wysokiej temperatury. Okazuje się, że mimo swoich właściwości leczniczych, miód nie służy każdemu. W galerii podpowiadamy, jak sprawdzić, czy miód nie jest sfałszowany (rozwodniony). Kto nie powinien jeść miodu i co dzieje się z naszym organizmem, gdy jemy go codziennie? Zobacz.

Warto wiedzieć: Krystalizacja miodu nie wpływa na jego skład chemiczny, a aktywność enzymów bakteriobójczych nie ulega zmianie. Zatem teza, że miód płynny ma lecznicze właściwości, a skrystalizowany nie jest prawdą!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera