Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To powinien wiedzieć każdy rodzic. Zmiany w szczepieniach najmłodszycb

/wit/
Rozszerzono obowiązkowe, bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i ospie wietrznej. Według danych sanepidu, w ubiegłym roku w Radomiu i regionie, to właśnie ospa wietrzna, i zakażenia rotawirusowe były najczęściej występującymi chorobami zakaźnymi.

-W nowym kalendarzu szczepień na 2012 rok nie ma rewolucji. Nie pojawiają się nowe, obowiązkowe szczepionki, są jednak zmiany, które pokazują, że coraz bardziej stawiamy na profilaktykę przeciwko pneumokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i ospie wietrznej - mówi Stanisława Szcześniak - Mazur, lekarz pediatra, konsultant szczepień w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Zgodnie z nowym kalendarzem lista obowiązkowych szczepień została nieco rozszerzona. Teraz bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom obejmą wszystkie wcześniaki do ukończenia 1 roku życia oraz dzieci do lat 5, które cierpią na zaburzenia odporności, wady krążenia, narządów, chore na astmę, cukrzycę i inne choroby przewlekłe.

-Zostały rozszerzone grupy ryzyka, a to oznacza, że więcej dzieci będzie mogło skorzystać z bezpłatnych szczepień. Pneumokoki są szczególnie groźne w przypadku dzieci chodzących do żłobków, przedszkoli i szkół. W dużych skupiskach wirusy roznoszone są niemal natychmiast - mówi Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego sanepidu.

Specjaliści twierdzą, że potrzebne jest jak najszybsze objęcie obowiązkowym szczepieniem przeciwko pneumokokom wszystkich dzieci do drugiego roku życia.

Podobnego zdania są rodzice maluchów.

- Zaszczepiłam swoje dziecko przeciwko pneumokokom, szczepionka była kosztowna, ale wierzę, że skuteczna. Wielu rodziców nie wybiera tej formy profilaktyki ze względu na koszta, ale jeśli szczepionka byłaby darmowa i obowiązkowa, to na pewno nie byłoby tylu zachorowań - mówi pani Monika, mama 1,5 rocznego chłopca.

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, zgodnie z nowym kalendarzem zostało rozszerzone o osoby chore na WZW C. Dodatkową dawkę dostaną wcześniaki ważące mniej niż dwa kilogramy.

Od stycznia przeciwko ospie mogą być szczepione dzieci do 12 roku życia przebywające w żłobkach i przedszkolach.

- Trzeba pobrać zaświadczenie ze żłobka i przedstawić je lekarzowi, bo to on zdecyduje czy dane dziecko kwalifikuje się do bezpłatnych szczepień - usłyszeliśmy w sanepidzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie