Trasa S12 w regionie radomskim znów w rządowych planach....

  Trasa S12 w regionie radomskim znów w rządowych planach. Kiedy budowa?

  MAG

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Trasa S12 w regionie radomskim znów w rządowych planach. Kiedy budowa?

  ©echodnia.eu

  Droga od Piotrkowa przez Radom do Puław ma być budowana po 2020 roku. Wkrótce ma ruszyć również budowa obwodnicy Iłży oraz trasy S7 z Grójca do Warszawy.
  Trasa S12 w regionie radomskim znów w rządowych planach. Kiedy budowa?

  ©echodnia.eu

  Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, rząd przyjął właśnie aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 roku. To lista najpilniejszych inwestycji drogowych z uwzględnieniem nowego limitu funduszy na sieć dróg krajowych. Został on ostatnio zwiększony ze 107 do 135 miliardów złotych. Priorytetem są drogi ekspresowe i autostrady, głównie w Polsce Wschodniej.
  W rządowym planie znów znalazła się jednak ważna dla naszego regionu droga ekspresowa S12, prowadząca z Piotrkowa Trybunalskiego przez Radom do Lublina, aczkolwiek bez określenia konkretnych granic czasowych inwestycji.

  S12 spadała i wracała  Trasa S12 znalazła się już raz w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, ogłoszonym przed wyborami jeszcze przez premier Ewą Kopacz. Rząd PiS wycofał ją jednak z głównej listy. Ostatnio o inwestycję zabiegali również członkowie Stowarzyszenia S12, czyli samorządów z trzech województw, położonych wzdłuż obecnej drogi krajowej numer 12. W marcu, podczas spotkania w Radomiu, przypomnieli, że starania od budowę ekspresowej „dwunastki” trwają od ponad 10 lat. Podkreślali też, że to inwestycja ważna nie tylko dla układu komunikacyjnego kraju, ale też mogąca dać impuls do ożywienia gospodarczego na terenach wzdłuż tej trasy.

  W maju radni Rady Miejskiej oraz prezydent Radomia Radosław Witkowski, prezes stowarzyszenia, napisali apel do premier Beaty Szydło z prośbą o podjęcie działań, zmierzających do przywrócenia projektu trasy S12.

  Są pieniądze na start  Rzecz rozbijała się o kilka milionów złotych, potrzebnych na rozpoczęcie wstępnych prac przygotowawczych. Teraz projekt znów znalazł się w rządowych planach.

  - To efekt naszych działań i duży sukces - przekonuje poseł PiS Wojciech Skurkiewicz. - Jest już zagwarantowane finansowanie, co pozwoli na rozpoczęcie pierwszego etapu prac na odcinkach od Sulejowa przez Radom do Puław. To zaś daje szansę na kontynuację rozpoczętej już inwestycji w kolejnych latach.

  Przyspieszenie wokół S7  Według założeń nowego programu, właśnie na tej trasie mają skupić się drogowcy. Jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace przy trasie S7 z Radomia do granicy z województwem świętokrzyskim. Za rok ma zaś zostać otwarta zachodnia obwodnicy Radomia.

  Szybciej do stolicy oraz obwodnica Iłży  Plan zakłada również, że do 2021 roku ma być przebudowana droga S7 na odcinku od obwodnicy Grójca do Warszawy (29 kilometrów) oraz zbudowana obwodnica Iłży w ciągu drogi krajowej numer 9 (teraz trwają prace przygotowawcze).

  ZOBACZ TEŻ: Otwarcie drogi ekspresowej S7 pod Szydłowcem

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  Wideo