Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa trasy S7 w regionie radomskim. Sprawdzamy postęp prac

Mateusz Kaluga
Trwa budowa trasy przy granicy województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego.
Trwa budowa trasy przy granicy województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego. Mateusz Bolechowski
Trwa budowa trasy S7 od południowej granicy województwa mazowieckiego aż do stolicy naszego kraju. Sprawdzamy postęp prac.

Droga krajowa numer 7 to bardzo ważna trasa, która niemal przez 100 kilometrów biegnie przez region radomski. W części ma status drogi ekspresowej S7.

Wielka budowa na granicy 
województw

Trwa rozpoczęta jesienią 2017 roku budowa ponad 7,5 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej numer 7 od Skarżyska - Kamiennej do granicy województwa mazowieckiego, czyli powiatu szydłowieckiego. Wartość inwestycji, wykonywanej na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przez firmę Budimex, to ponad 260 milionów złotych. Zbudowane będą dwa mosty, 6 wiaduktów, siedem przejść dla zwierząt (dwa wiadukty nad drogą i pięć przepustów dla mniejszych stworzeń).

Do tej pory wykonano już ponad 50 procent zaplanowanych prac. Budimex ma oddać drogę do użytku najpóźniej do 9 maja 2020 roku. Roboty ziemne są na ukończeniu. Skarpy są obecnie humusowane i obsiewane trawą. Jest też pierwszy odcinek, kilkusetmetrowej długości, na którym położono masę bitumiczną. Od maja będzie kładziony asfalt. Wykonano milion metrów sześciennych nasypów, 450 tysięcy metrów wykopów, do budowy obiektów inżynieryjnych zużyto 20 tysięcy metrów sześciennych betonu i 2 tysiące ton stali zbrojeniowej. Przedstawiciel Budimexu deklaruje, że jeśli aura dopisze, ruch nową drogą, przynajmniej częściowo, zostanie puszczony w sierpniu tego roku, dzięki czemu mieszkańcy regionu radomskiego będą poruszać się znacznie szybciej do upragionego celu. Obecnie muszą liczyć się ze sporymi korkami, zwłaszcza w centrum Skarżyska - Kamiennej.

Trwa rozpoczęta jesienią 2017 roku budowa ponad 7,5 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej nr 7 od Skarżyska - Kamiennej do granicy województw świętokrzyskiego z mazowieckim. Mamy ponad 100 zdjęć tej inwestycji. Obecnie to jedyne "wąskie gardło" na "siódemce", przez co każdego dnia tworzą się tam korki. Wartość inwestycji, wykonywanej na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przez firmę Budimex, to ponad 260 milionów złotych. Wykonawcy wypłacono już ponad 100 milionów zł.Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?ZOBACZ TAKŻE: Flesz - rusza budowa superpociągu. W godzinę z Warszawy do KrakowaŹródło: vivi24

Skarżyski odcinek S-7 w budowie. W sierpniu otworzą przejazd...

Będzie lepsza trasa do stolicy

We połowie lutego rozpoczęły się prace przygotowawcze na budowie S7 Warszawa – Grójec. Podróżujący tędy kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

Budowlańcy rozpoczęli od wycinki drzew wzdłuż krajowej „siódemki”. Roboty rozpoczęły się na jezdni w kierunku Warszawy pomiędzy Grójcem a Tarczynem, następnie będą kontynuowane na jezdni w przeciwnym kierunku. Podczas prowadzenia robót wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu. Jezdnia została zwężona do jednego pasa i obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 60 kilometrów na godzinę.

Pierwszy budynek rozebrany został w miejscowości Pamiątka. Zadanie będzie realizowane na trzech odcinkach: Warszawa - Lotnisko – Lesznowola – około 6,6 kilometra, Leszno-wola – Tarczyn (14,8 kilometra), Tarczyn – obwodnica Grójca (7,9 kilometra).
- Zadaniem wykonawców będzie wybudowanie dwujezdniowej trasy ekspresowej o łącznej długości około 29 kilometrów. Na odcinku od węzła Lotnisko do węzła Lesznowola będą dwie jezdnie po trzy pasy ruchu, natomiast od węzła Lesznowola do początku obwodnicy Grójca dwie jezdnie po dwa pasy ruchu - informuje Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowa warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dostępność do drogi umożliwią węzły drogowe: Zamienie, Lesznowola, Antoninów, Złotokłos, Tarczyn Północ, Tarczyn Południe. Wybudowane zostaną również urządzenia ochrony środowiska jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Prace mają zakończyć się w marcu 2021 roku. Wartość inwestycji (łącznie z dokumentacją, wykupem gruntów oraz robotami) wyniesie około 1,5 miliarda złotych. Jest ona współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

To niebezpieczna trasa

Krajowa „siódemka” prowadzi z Żukowa koło Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem i ma długość blisko 800 kilometrów. Na części trasy ma ona status drogi ekspresowej S7.

Biegnie przez region radomski i obejmuje cztery powiaty: grójecki, białobrzeski, radomski, szydłowiecki. Liczy około stu kilometrów.
Co ciekawe, pod koniec marca policja opublikowała raport, z którego wynika, że droga krajowa numer siedem w ubiegłym roku była najniebezpieczniejszą trasą, na której dochodziło do największej liczby wypadków. Było też więcej ofiar śmiertelnych. Doszło do 374 wypadków, czyli o siedem więcej niż w 2017 roku. W tych zdarzeniach śmierć poniosło 54 osoby, a rannych było aż 510. Analogicznie w 2017 roku zginęło 42 osoby, a rannych było 449 osób.

After Party i Jagoda i Brylant w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie