Trwa Free(Ra)dom Festival organizowany przez radomskie placówki kultury. Co czeka nas w tym tygodniu?

Barbara Koś
Kuratorzy wystawy "Wolność kocham i rozumiem…" – Łukasz Rudecki (z prawej) i Paweł Witold Witkowski, byli już kuratorami innej ogólnopolskiej wystaw sztuki „War Games 1939…” („Gry wojenne 1939”) otwartej w Galerii Łaźnia 1 września 2019 roku z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Kuratorzy wystawy "Wolność kocham i rozumiem…" – Łukasz Rudecki (z prawej) i Paweł Witold Witkowski, byli już kuratorami innej ogólnopolskiej wystaw sztuki „War Games 1939…” („Gry wojenne 1939”) otwartej w Galerii Łaźnia 1 września 2019 roku z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Barbara Koś
Trwa Free(Ra)dom Festival organizowany przez radomskie placówki kultury. Weekend był bogaty w imprezy. A co czeka nas w tym tygodniu?

Miniony weekend - 18, 19 i 20 czerwca, pełen był wydarzeń organizowanych w ramach trwającego Free(Ra)dom Festival. W programie znalazło się szereg spotkań i rozmów o wolności.

Gośćmi byli Hirek Wrona, Tomasz Sianecki, Jacek Fedorowicz, Jan Mela, Marta Frej, Jerzy Górski i Szymon Szymankiewicz. Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła na spotkania autorskie z Rafałem Księżykiem i Jakubem Kuzą.

Nie zabrakło także wydarzeń kulturalnych. W piątek w muszli koncertowej w parku imienia Tadeusza Kościuszki odbyło się wspólne śpiewanie największych polskich przebojów lat osiemdziesiątych, w sobotę przy fontannach, z przedstawieniem „Pokój” wystąpił Uliczny Teatr Snów, a wieczorem w muszli koncertowej odbył się recital Grzegorza Molendy zatytułowany „Nim opuszczą szlaban”. W niedzielny wieczór można było uczestniczyć w „Koncercie na ścianie”, czyli widowisku multimedialno-muzycznym na placu Corazziego.

Dużo działo też w parku na Obozisku. Tu do strefy młodych zapraszał MOK Amfiteatr. W programie były pokazy, warsztaty, koncerty i projekcja filmu „Skandal” o warszawskiej grupie Molesta.

W czwartek „Chłopcy z Placu Broni” i wystawa

W tym tygodniu festiwal rozpocznie w czwartek, 24 czerwca, premiera w Teatrze Powszechnym spektaklu „Chłopcy z Placu Broni”
na podstawie powieści Ferenca Molnára, w reżyserii Michała Derlatki.

Na scenie dwie grupy chłopców stoczą bitwę o Plac Broni, będący dla nich czymś więcej niż tylko miejscem zabaw. Drużyna pod wodzą Jonasza Boki bronić będzie swojego terenu przed grupą Czerwonych Koszul, której przewodzi charyzmatyczny Feri Acz. Za obronę przekonań i swojej „małej ojczyzny” przyjdzie zapłacić najwyższą cenę – śmierć jednego z bohaterów - Nemeczka.

Walka o Plac jest symbolem wiecznych wartości: lojalności, odwagi, przyjaźni!

Na scenie zobaczymy Przemysława Boska, Alana Bochnaka, Adama Majewskiego, Łukasza Mazurka, Mateusza Michnikowskiego, Mateusza Palucha oraz Natalię Samojlik.

Inscenizacja przedstawienia jest na wskroś współczesna, w której obecne pokolenie odnajdzie siebie. Niezwykłą, energetyczną muzykę stworzyła Joanna Sówka – Sowińska a twórcą oryginalnej i efektownej scenografii i kostiumów jest Michał Dracz.

Jednocześnie otwarta będzie wystawa prac teatralnych inscenizacji fotograficznych Magdaleny Franczuk i scenografii Michała Dracza.

W piątek finał warsztatów literackich i filmowych

W piątek, 25 czerwca, o godzinie 17,30 nastąpi finał warsztatów literackich i filmowych „Wolność a samowolka. O sztuce reportażu”, organizowanych w Resursie Obywatelskiej przy ulicy Malczewskiego 16

W sobotę wystawa

W sobotę, 26 czerwca, o godzinie 15.00 otwarta zostanie Ogólnopolska Wystawa Sztuki Łaźnia 2021 w 45. Rocznicę Radomskiego Czerwca ‘76 "Wolność kocham i rozumiem…". Miejsce wernisażu: Galeria Łaźnia, ul. Traugutta 31/33. Wstęp wolny.

Na wystawie swoje prace zaprezentuje 16 autorów. Ekspozycja stanowi opowieść, nie tyle o wydarzeniach Radomskiego Czerwca’76, ale bardziej o emocjach i uczuciach artystów, jakie ten protest wywołuje w ich pamięci i czym jest w ich świadomości.

Wystawa ma na celu zdefiniowanie, czym dla dzisiejszego twórcy jest poczucie „wolności”. Nie tyle w kontekście tamtych wydarzeń, co w aspekcie współczesnego prawa do formułowania wypowiedzi artystycznej.

Wydarzenie stanowi próbę odniesienia się twórców do szeroko pojętego postrzegania zjawiska związanego z uczuciem rodzącego się buntu. Kiedy człowiek odczuwa taką potrzebę? W którym momencie czuje, że ktoś usiłuje anektować jego bezcenną przestrzeń lub tłumi prawo do samostanowienia?

Wśród zaproszonych autorów znaleźli się ci, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach osobiście lub obserwowali je z pełną uwagą. Są również i tacy, dla których Czerwiec’76 jest tylko epizodem historycznym, a jednak mocno zakotwiczonym w ich świadomości.

Kuratorami wystawy są Łukasz Rudecki i Paweł Witold Witkowski.

Uczestnicy wystawy to Zbigniew Bajek, Julia Curyło, Katarzyna Dyjewska, Janusz Knorowski, Krzysztof Mańczyński, Tomasz Matuszak, Marcin Noga, Aleksander Olszewski, Mateusz Pawełczyk, Łukasz Rudecki, Sylwester Stabryła, Wiesław Szamborski, Sabina Twardowska, Piotr Wachowski, Artur Winiarski i Paweł Witkowski.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie