Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa jedenasta kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków w Kozienicach [Zdjęcia]

KZ
W czwartek obchodzimy Wszystkich Świętych. Tysiące osób przybyły na cmentarz w Kozienicach, aby oddać cześć swoim bliskim. Wielu mieszkańców zdecydowało się również na to, by wesprzeć finansowo jedenastą już kwestę na rzecz ratowania zabytkowych pomników, którą organizuje Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej.

Kwesta rozpoczęła się już o godz. 9:00. Od 2016 roku prowadzona jest przez jeden dzień. Zainteresowanie akcją ze strony kozieniczan jest bardzo duże. W tym roku przypada już jedenasta edycja tego szczytnego przedsięwzięcia. Przez te wszystkie lata wielu mieszkańców "przyzwyczaiło się do niej", a wizytę na miejscowej nekropolii w dzień Wszystkich Świętych zaczynają od postoju przy urnie czy puszcze.

11 lat działania

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej od 2008 roku zbiera pieniądze na renowacje zabytkowych nagrobków kozienickiego cmentarza. Kwesty organizowane są zawsze w okolicy Dnia Wszystkich Świętych. Przez 10 lat udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom odrestaurowanych zostało około 30 pomników. W ciągu ostatniego roku były to trzy z nich: rodziny Białoskórskich, grób Stefani Dmochowskiej oraz księży Kuropatwińskiego i Zwolińskiego.

Prac konserwatorskich doczekał się najbardziej wyjątkowy nagrobek na kozienickim cmentarzu, a może nawet w całym regionie radomskim. Mowa o pomniku rodziny Białoskórskich. Oprócz samych walorów architektonicznych na uwagę zasługuje jeszcze jeden fakt. Widnieje na nim napis, że w tym miejscu leży córka oficera Wojsk Polskich, czego w czasie zaborów nie można było podkreślać.

Grób rodziny Białoskórskich.
Grób rodziny Białoskórskich.

Kamil Zapora
Między innymi takie detale architektoniczne jak ta głowa węża stanowią o wyjątkowości tego nagrobka.
Między innymi takie detale architektoniczne jak ta głowa węża stanowią o wyjątkowości tego nagrobka. Kamil Zapora

- Bardzo zależało nam na odrestaurowaniu grobu księdza Feliksa Kuropatwińskiego, który został proboszczem po księdzu Khaunie. Była to bardzo ważna postać w historii Kozienic zwłaszcza, że swą funkcję sprawowała w trudnych czasach rewolucji 1905 roku, która przewinęła się również przez nasze miasto – mówił prezes TMZK Lech Wiśniewski.

Feliks Kuropatwiński to jedna z osób, która wpisały się wielkimi literami w historii Kozienic.
Feliks Kuropatwiński to jedna z osób, która wpisały się wielkimi literami w historii Kozienic.
Kamil Zapora
Dzięki staraniom jednego z członków Towarzystwa udało się pozyskać zdjęcia księży z archiwum diecezjalnego w Sandomierzu
Dzięki staraniom jednego z członków Towarzystwa udało się pozyskać zdjęcia księży z archiwum diecezjalnego w Sandomierzu
Kamil Zapora
Pomnikiem, który w tym roku także został poddany pracom konserwatorskim jest grób urzędniczki Stefani Dmochowskiej.
Pomnikiem, który w tym roku także został poddany pracom konserwatorskim jest grób urzędniczki Stefani Dmochowskiej.
Kamil Zapora
Jak zawsze zdjęcia nagrobków, nad którymi prace zostały zakończone mogliśmy zobaczyć na tablicy znajdującej się obok skarbonki przy głównej bramie c
Jak zawsze zdjęcia nagrobków, nad którymi prace zostały zakończone mogliśmy zobaczyć na tablicy znajdującej się obok skarbonki przy głównej bramie cmentarza. Kamil Zapora
Kozieniczanie nie zapominają też o grobach żołnierzy, którzy zginęli w walce o wolność Ojczyzny.
Kozieniczanie nie zapominają też o grobach żołnierzy, którzy zginęli w walce o wolność Ojczyzny.
Kamil Zapora

Środki na prace konserwatorskie pochodzą przede wszystkim ze zbiórek prowadzonych 1 listopada. Z tego powodu bardzo cieszy fakt, że mieszkańcy naszego miasta chętnie wspomagają finansowo tę inicjatywę.

Osoby, które zdecydowały się wesprzeć kwestę mogły otrzymać książkę autorstwa Krzysztofa Boryczki "Leśna Nekropolia" o kozienickim
Osoby, które zdecydowały się wesprzeć kwestę mogły otrzymać książkę autorstwa Krzysztofa Boryczki "Leśna Nekropolia" o kozienickim cmentarzu, wydanej przez Towarzystwo w zeszłym roku. Kamil Zapora

Jak co roku w kwestę zaangażowanych było wiele osób i organizacji. Pieniądze do puszek zbierali m.in. samorządowcy, młodzież ze Szkolnego Wolontariatu w Zespole Szkół nr 1 w Kozienicach i Wolontariatu „Skrzydła” działającego w Kozienickim Domu Kultury, a także Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

Akcja trwa

Kwestę można wesprzeć do godziny 15:00. Wolontariuszy spotkamy przy bramach cmentarza, a także w głównych alejkach nekropolii. Posiadają specjalnie oznakowane urny i puszki, a także identyfikatory.

Wyniki dzisiejszej zbiórki podamy w piątek. W ubiegłym roku do puszek trafiło 10 069 zł. Rekord kwesty padł w 2014 roku i wyniósł aż 14 200 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Odnowiony Krzyż Straceń Powstańców Styczniowych w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie