Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa modernizacja sieci energetycznej pod Radomiem. Linie średniego napięcia będą teraz... pod ziemią

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
Bez słupów z przewodami średniego napięcia, a z kablami pod ziemią - tak ma wyglądać 11 kilometrów nowej sieci pod Radomiem.
Bez słupów z przewodami średniego napięcia, a z kablami pod ziemią - tak ma wyglądać 11 kilometrów nowej sieci pod Radomiem. PGE Dystrybucja
Skarżyski oddział PGE Dystrybucja, pod który podlega duża część regionu radomskiego, prowadzi pod Radomiem modernizację linii średniego napięcia. Inwestycja polega na położeniu 11 kilometrów nowych kabli do przesyłu prądu, które w przeciwieństwie do dotychczasowych, teraz będą pod ziemią. Ma to do minimum ograniczyć awarie spowodowane przez pogodę, na przykład wichury. Koszt to ponad 4 miliony złotych.

Trwa modernizacja i rozbudowa sieci energetycznej pod Radomiem. PGE Dystrybucja kładzie 11 kilometrów nowego okablowania

Na terenie podległym oddziałowi PGE Dystrybucji w Skarżysku-Kamiennej na trzech odcinkach trwa modernizacja napowietrznej linii średniego napięcia. Dotychczasowe przewody zostaną zastąpione podziemnymi liniami kablowymi. Przebudowane i rozbudowane zostaną odcinki linii: Iłża - Południowa w gminie Wierzbica, Jedlińsk - Radom na odcinku od bramki sekcyjnej w Wielogórze do bramki STER w Radomiu (teren gminy Jedlińsk i Radom), a także linia średniego napięcia od stacji Olszowa 2, Grzmiąca 1,2 w linii Białobrzegi - Wyśmierzyce na terenie gminy Wyśmierzyce. Koszt nowych kabli na tym terenie to ponad 4 miliony złotych.

Modernizacja sieci dystrybucyjnej SN jest jednym z priorytetów w planie inwestycyjnym spółki. Linie kablowe umieszczane pod powierzchnią ziemi są zdecydowanie mniej podatne na uszkodzenia niż linie napowietrzne. Są również odporne na zjawiska atmosferyczne, dzięki czemu poprawia się pewność dostaw energii elektrycznej do naszych klientów

- mówi Wojciech Nita, dyrektor generalny PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna.

Kablowanie sieci średniego napięcia to jedno z najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą spółka. Infrastruktura elektroenergetyczna PGE Dystrybucja jest systematycznie modernizowana, aby zapewnić jak najlepszą jakość przesyłu energii. a także zminimalizować ryzyko wystąpienia uszkodzeń powodujących masowe awarie.

Transformacja energetyczna sieci do przesyłu prądu. Coraz więcej kabli będzie pod ziemią

W ramach programu kablowania, który zakłada zwiększenie udziału linii kablowych do przynajmniej 30 procent do 2028 roku, spółka rozbudowuje i modernizuje sieci dystrybucyjne. Realizacja zadań jest możliwa między innymi dzięki środkom z emisji akcji przeprowadzonej przez PGE o wartości 3,2 miliarda złotych, z których połowa trafiła na inwestycje w infrastrukturę sieciową, związane z transformacją energetyczną.

Program kablowania sieci średniego napięcia wspiera rządową "Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" i tym samym realizuje założenia polityki energetycznej Polski. Część pieniędzy, z których prowadzone są modernizacje sieci pochodzi z rządowego Funduszu Reprywatyzacyjnego.

Zobacz, na czym polega inwestycja w galerii poniżej:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie