Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa najważniejszy tydzień dla katolików

/wit/
W niedzielę palmową rozpoczął się najważniejszy tydzień dla katolików. To czas przygotowań, do Wielkanocy. Rozważanie męki pańskiej, adoracja, pokuta i modlitwa. Od czwartku do soboty wierni uczestniczą w obrzędach Triduum Paschalnego.

Pascha

Pascha

Święta Wielkanocy wiążą się z żydowską Paschą. W języku hebrajskim Pascha oznacza przejście, gwałtowną interwencję, wskutek której rodzi się nowy porządek, nowa logika życia. Pascha Izraelitów to pamiątka wyzwolenia z niewoli egipskiej i przejście przez Morze Czerwone do Ziemi Obiecanej. Jest zapowiedzią Paschy Chrystusa, nocy prawdziwego wyzwolenia, kiedy "Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani". To co spełniło się w Chrystusie, staje się w nas podczas chrztu świętego - zanurzeni w śmierć Chrystusa przechodzimy do nowego życia w Nim. Pierwsze wzmianki o celebracji Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV wieku.

Triduum rozpoczyna Wielki Czwartek. To wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy, ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Księża odnawiają swoje przyrzeczenia.

Do południa odprawiane są msze w kościołach katedralnych, gdzie biskup koncelebruje z kapłanami z całej diecezji uroczyste nabożeństwo z poświęceniem Krzyżma, czyli oliwy zmieszanej z balsamem używanych w sakramentach bierzmowania i chrztu oraz oleju do namaszczania chorych.

W radomskiej katedrze takie nabożeństwo rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 10.

W większości parafii w Radomiu i regionie Msze Święte Wieczerzy Pańskiej połączone z obrzędem umycia nóg i rozpoczęcie adoracji w Ciemnicy rozpoczną się o godzinie 18.

- Kolejny dzień Triduum, to Wielki Piątek, dzień męki i śmierci Jezusa. Nie odprawia się mszy świętej. Wieczorną liturgię Męki Pańskiej poprzedza Droga Krzyżowa - tłumaczy ksiądz Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii Świętego Wacława w Radomiu.

Przy stacjach wierni modlą się słowami: Któryś za nas cierpiał rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami".
W Wielki Piątek figura Jezusa lub krzyż jest przenoszona do wcześniej przygotowanego grobu i adorowana do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. W adoracji uczestniczy cała społeczność: ministranci, młodzież oazowa, oazy rodzin, wspólnoty. W tym dniu katolicy zobowiązani są zachować post ścisły.

W Wielki Piątek droga krzyżowa przejdzie ulicami Warszawy i będzie elementem przygotowania do kanonizacji błogosławionego papieża Jana Pawła II. Poszczególne jej stacje będą nawiązywały do tekstów i homilii z nauczania papieża. Najsłynniejsze polskie widowiska pasyjne odbywają się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie trwają prawie cały tydzień.

W Wielką Sobotę od rana, do godzin popołudniowych (ustala każda parafia) odbywa się święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wtedy też kończy się post. Nie odprawia się mszy świętej.

Podczas wieczornego nabożeństwa następuje obrzęd poświęcenia ognia. W niektórych kościołach odbywa się Msza Rezurekcyjna z procesją oznaczająca początek radowania ze Zmartwychwstania Pańskiego. Zwykle jednak, organizuje się ją w niedzielę wczesnym rankiem.

- To najważniejszy dzień dla katolika, radość, nadzieja, zwycięstwo nad śmiercią - podkreśla ksiądz Andrzej Tuszyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie