Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła przebudowa stadionu miejskiego w Zwoleniu. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Od maja trwają prace związane z gruntowną przebudową stadionu w Zwoleniu. Koszt to aż 5,5 miliona złotych. Prace mają zakończyć się pod koniec tego roku
Od maja trwają prace związane z gruntowną przebudową stadionu w Zwoleniu. Koszt to aż 5,5 miliona złotych. Prace mają zakończyć się pod koniec tego roku Arkadiusz Sulima - burmistrz Zwolenia
Trwa gruntowna przebudowa stadionu w Zwoleniu. Zniknęła już stara płyta boiska oraz budynek socjalny, a na miejscu cały czas pracuje ciężki sprzęt. Według wstępnych planów obiekt ma być oddany do użytku jeszcze w tym roku. Inwestycja jest niemal w całości sfinansowana jest ze środków zewnętrznych. Łączny koszt prac to prawie 5,5 miliona złotych.

Na początku maja rozpoczęła się największa tegoroczna inwestycja w Zwoleniu, czyli przebudowa Stadionu Miejskiego przy ulicy Parkowej. Prace budowlane trwają pełną parą, choć ze względu na pogodę wykonawca ma niewielkie opóźnienia. Przypomnijmy, że jest nim firma ANMED z miejscowości Dzierżysław. - Inwestycja cały czas postępuje. Najbardziej widać to po powstającym obecnie nowym budynku socjalnym. Cała inwestycja zaliczyła niewielkie opóźnienie ze względu na burzową pogodę i opady deszczu. Grunt na stadionie i wokół niego stał się zbyt wilgotny na szybkie prowadzenie przebudowy przy użyciu ciężkiego sprzętu. Teraz się to zmieniło. W poniedziałek spotkałem się z wykonawcą oraz podwykonawcami. Podczas rozmowy dostałem zapewnienie, że prace przyspieszą. Mam nadzieję, że dzięki temu uda się zniwelować to niewielkie opóźnienie - mówi Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.

Gruntowna przebudowa stadionu

Zakres prac budowlanych jest bardzo szeroki. Mają powstać dwa boiska wraz z odwodnieniem: główne i treningowe oraz boksy dla zawodników i piłkochwyty. Wokół głównej płyty stadionu zostanie wybudowana bieżnia okrężna z sześcioma torami o długości 400 metrów oraz bieżnia prosta z ośmioma torami o długości 110 metrów. W rejonie bieżni znajdą się urządzenia sportowe: jednotorowa skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą z polem rzutów z mączki ceglanej, rzutnia do pchnięcia kulą z polem rzutów na murawie, skocznia do skoku wzwyż, rzutnia do rzutu oszczepem oraz rów z wodą. Dla bezpieczeństwa użytkowania zostanie wykonane ogrodzenie o wysokości 130 centymetrów wydzielające bieżnię.

W obrębie obiektu sportowego powstaje również parterowy budynek, w którym znajdą się szatnie przeznaczone dla 20 osób z węzłami sanitarnymi, pomieszczenia magazynowe oraz pokoje, które będą mogli wykorzystywać na przykład trenerzy. - Stadion będzie pozbawiony wszelkich barier ograniczających dostęp osób niepełnosprawnych. Przy budynku powstaną podjazdy, natomiast wewnątrz przewidziane są odpowiednie szerokości drzwi, korytarzy, jak też prysznic przystosowany dla osób z deficytami ruchowymi - dodaje Arkadiusz Sulima.

Zwieńczenie długich starań

Mimo, że przebudowa ma kosztować w sumie 5,5 miliona złotych, miejscowy samorząd wyłoży ze swojego budżetu jedynie kilkadziesiąt tysięcy. Wszystko dlatego, że na kompleksową modernizację stadionu udało się zdobyć ogromne dofinansowania zewnętrzne, które pokryją prawie cały koszt inwestycji. - Dzięki dobrej współpracy z posłami i samorządowcami z regionu radomskiego byliśmy bardzo skuteczni w zdobywaniu środków zewnętrznych. Udało nam się zgromadzić kwotę, która pokryje niemal sto procent kosztów budowy. Jest to dla nas wielki sukces. Pokazuje to, że wspólne działania może dać wspaniałe efekty. W pozyskanie środków zewnętrznych zaangażowaliśmy nawet prezydenta Andrzeja Dudę, który w ubiegłym roku odwiedził Zwoleń - podkreśla Sulima.

Pieniądze na inwestycje pochodzą z dwóch wielkich dofinansowań: z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a także z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Jak podkreślają władze miasta, jest to bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców Zwolenia i okolicznych miejscowości. - Zadanie jest bardzo istotne społecznie. Po przebudowie nastąpi znaczna poprawa stanu technicznego obiektu. Aktualnie stadion nie spełnia oczekiwań mieszkańców, ponieważ nie posiada innej infrastruktury sportowej, jak chociażby urządzeń do uprawiania sportów lekkoatletycznych. Po przebudowie obiekt stanie się bardziej funkcjonalny i z pewnością o wiele bardziej atrakcyjny dla różnych grup sportowców - mówi burmistrz.

Według planów obiekt ma być oddany do użytku jeszcze w tym roku. Najbardziej prawdopodobną datą jest połowa grudnia.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie