Nasza Loteria

Trwa rewitalizacja zalewu miejskiego w Lipsku. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Nad lipskim zalewem widać koparki i inny ciężki sprzęt. Wszystko to jest związane z rewitalizacją zbiornika.
Nad lipskim zalewem widać koparki i inny ciężki sprzęt. Wszystko to jest związane z rewitalizacją zbiornika. Urząd Miasta i Gminy w Lipsku
Trwa bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia mieszkańców Lipska - rewitalizacja centrum rekreacyjnego miasta wraz z modernizacją miejscowego zalewu. Prace obejmują odmulenie zbiornika, remont jazu, a także budowę nowego ciągu pieszo-rowerowego. Koszt prac to niemal trzy miliony złotych. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt.

Rewitalizacja zalewu w Lipsku trwa pełną parą. Zbiornik jest odmulany, na miejscu pracuje ciężki sprzęt

Łączny koszt inwestycji to 2 miliony 957 tysięcy złotych z czego 2,66 miliona pokryje dofinansowanie z rządowego programu "Polski Ład". Umowy z wykonawcami podpisane zostały w październiku zeszłego roku.

W ramach zadania planowane jest oczyszczenie zbiornika, poprawa umocnień zalewu, remont jazu piętrzącego, wykonanie ciągów pieszo rowerowych po północnej stronie zalewu oraz inne niezbędne elementy mające na celu poprawę funkcji rekreacyjnych tego miejsca. Nie sposób nie zauważyć różnicy

- czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Lipsku.

Ze względu na skalę i zróżnicowanie przedsięwzięcia, inwestycja podzielona została na trzy etapy. Pierwszy to modernizacja zbiornika. Prace polegają na między innymi odmuleniu czaszy zalewu na powierzchni 3.08 hektara, wykoszeniu porostów ze skarp, wykopie rowków odwadniających, odmulenie koryta rzeki Krępianki na odcinku o łącznej długości 714 metrów. Remont zakłada też umocnienie skarp zbiornika, a także wykonanie umocnień geokraty.

Druga część inwestycja to remont betonowego jazu. W tym przypadku zakres prac obejmuje między innymi wykonanie grodzy ziemnej, skucie betonu w miejscach powierzchniowych napraw, wykucie odsłoniętego i skorodowanego zbrojenia, czyszczenie i malowanie elementów stalowych. Prace obejmą też usprawnienie działania mechanizmów wyciągowych i zamknięć jazu: wymiana łańcuchów wyciągowych, uszczelnień zamknięć, nasmarowanie mechanizmów i prowadnic, a także wymiana uszkodzonych części. Wykonawca będzie też oczywiście musiał wykonać nowe umocnienia.

Trzecim elementem rewitalizacji zalewu będzie budowa drogi wewnętrznej wraz z ciągiem pieszo-rowerowym w bezpośrednim sąsiedztwie zalewu. Prace obejmą roboty przygotowawcze w tym usunięcie drzew i krzewów, roboty ziemne, odwodnienie korpusu drogowego, stworzenie podbudowy drogi, a także nawierzchni z kostki betonowej. Wykonawca będzie też musiał umocnić skarpy i rowy, a także zainstalować oświetlenie drogowe, krawężniki, obrzeża, chodniki i ciąg pieszo-rowerowy.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie