Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trybunał w Strasburgu: Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Trybunał w Strasburgu: Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu
Trybunał w Strasburgu: Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu brak
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekał w piątek, że Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu polskiego przedsiębiorcy. Sprawa dotyczy obsadzenia w składzie Trybunału Konstytucyjnego sędziego dublera Mariusza Muszyńskiego. Zdaniem prezes TK Julii Przyłębskiej ETPCz „bez podstawy prawnej i poza kompetencjami wydał wyrok w sprawie składu polskiego Trybunału Konstytucyjnego”.

Wyrok Trybunału dotyczy sprawy, która rozpoczęła się 10 lat emu. Wówczas producent trawników z Leszna Dolnego (województwo lubuskie) wystąpił o odszkodowanie od państwa, z powodu zniszczenia części jego pola przez dziki.

Kolejne sądy wszystkich instancji rozpatrywały wniosek mężczyzny o odszkodowanie i wydawały negatywne opinie.

Jednym z wątków sprawy zajął się także Trybunał Konstytucyjny. W jego składzie zasiadał wówczas Mariusz Muszyński (tzw. sędzia dubler), który został mianowany do TK na miejsce jednego z sędziów uprzednio mianowanego przez Sejm.

Sąd konstytucyjny również nie uwzględnił roszczeń przedsiębiorcy, więc prawnicy przedsiębiorcy skierowali sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Podnosili przy tym, że obsada TK była nieodpowiednia.

Europejski sąd orzekł w piątek, że obecność Mariusza Muszyńskiego w składzie orzekającym TK naruszyła prawo przedsiębiorcy do rzetelnego procesu.

Na skutek orzeczenia, Polska musi wypłacić firmie przedsiębiorcy odszkodowanie w wysokości 3418 euro.

Prezes TK: Brak podstawy prawnej i kompetencji ETPCz

Głos w sprawie wyroku zabrała prezes TK Julia Przyłębska, która w rozmowie z PAP stwierdziła, że Europejski Trybunał Praw Człowieka „bez podstawy prawnej i poza kompetencjami wydał wyrok w sprawie składu polskiego Trybunału Konstytucyjnego”.

Zdaniem sędzi, wyrok stanowi „rażące naruszenie prawa i nie znajduje jakiejkolwiek podstawy w aktach prawa międzynarodowego konstruujących status Trybunału w Strasburgu”. - Bezprawne wkroczenie przez ETPCz w kompetencje Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz kompetencji Prezydenta RP do przyjęcia ślubowania od osoby wybranej przez Sejm nie wywołuje żadnych skutków w polskim porządku prawnym - powiedziała prezes TK.

Iustitia: Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej łamie prawa człowieka

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skomentowało Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia”.

Sędziowie skupieni w stowarzyszeniu oświadczyli na Facebooku, że „Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej łamie prawa człowieka, prawo polskich obywateli”.

Dodali, że Polacy maja prawo do niezależnego i bezstronnego Sądu.

„Czy Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej z dublerami (3 narzuconymi przez sejm i Prezydenta Andrzeja Dudę na miejsce prawidłowo wybranych 3 sędziów TK, których nie dopuszczono do orzekania) spełnia standard niezależnego sądu i gwarantuje wykonanie prawa człowieka w tym zakresie? Nie” - stwierdzili sędziwie.

RPO: Osoba w sposób rażąco niewłaściwie umocowana na stanowisku sędziowskim nie powinna pełnić funkcji orzeczniczych

Wyrok skomentował także rzecznik praw obywatelskich. Przypomniał,że już rok temu wskazał, iż sprawa ta ma niezwykle ważne znaczenie dla obywateli Polski i ich prawa do sądu.

„RPO jest zdania, że wadliwe powołanie sędziego rzeczywiście powoduje wątpliwości co do prawidłowości orzeczenia wydanego w składzie z jego udziałem (argumenty te polski Rzecznik przedstawił także w sprawie islandzkiej, gdzie obywatel Islandii skarży się przed ETPCz na wyrok wydany przez sędziego wybranego niezgodnie z islandzkim prawem; to sprawa Ástráðsson przeciwko Islandii)” - czytamy w stanowisku.

RPO podkreślał, że zgodnie z europejskimi standardami organ sądowy musi być wybierany w zgodzie z systemem prawnym danego kraju. Dzięki temu bowiem sądy i trybunały są wolne od wpływów władzy wykonawczej.

Adam Bodnar wskazał, że zgodnie ze standardami europejskimi „osoba w sposób rażąco niewłaściwie umocowana na stanowisku sędziowskim nie powinna pełnić funkcji orzeczniczych”.

Jego zdaniem sędziowie dublerzy cały czas mogą się obawiać, że prezydent przyjmie ślubowanie pierwotnie wybranych sędziów, nie mogą więc czuć się pewnie.

„Trybunał został podporządkowany, a władza wykonawcza w efekcie zyskała narzędzie do formalnego legalizowania ustaw przyjętych przez parlament mimo ich widocznych wad konstytucyjnych. To pozwoliło na przyjmowanie ustaw sądowych, których niekonstytucyjność staje się coraz poważniejszym problemem dla Polski i Polaków” - uważa RPO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trybunał w Strasburgu: Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie