Trzy radomskie załogi ścigały się w Rajdzie Barbórka

/sid/
Radomianie Mariusz Nowocień i Bartłomiej Jakubowski z Huzar Rally Team zajęli 12. miejsce w kończącym sezon Rajdzie Barbórka. P Furman
Mariusz Nowocień i Bartłomiej Jakubowski z Huzar Rally Team zajęli najlepsze, 12. miejsce z pośród radomskich załóg startujących w kończącym sezon Rajdzie Barbórka. Wszystkie trzy radomskie załogi, zakwalifikowały się do Kryterium Asów, najsłynniejszego odcinka specjalnego w Polsce.

W kończącym sezon Rajdzie Barbórka, w którym kierowcy walczą głównie o prestiż (rajd nie jest zaliczany do mistrzostw Polski) i sympatię kibiców za widowiskową jazdę, wystartowało trzy radomskie załogi. Trasa rajdu była podzielona na sześć odcinków specjalnych, które miały wyłonić najlepszą "trzydziestkę". Ich łączna długość nie przekraczała 20 km, dlatego każdy błąd, pozbawiał szans na dobre miejsce. Nagrodą dla trzydziestu załóg, był udział w Kryterium Asów, najsłynniejszym odcinku specjalnym, rozgrywanym na ulicy Karowej w Warszawie.

Radomianie spisali się bardzo dobrze. Najlepiej wypadli brązowi medaliści mistrzostw Polski w grupie aut seryjnych, Mariusz Nowocień i Bartłomiej Jakubowski, którzy zajęli 12. miejsce. O trzy pozycje niżej sklasyfikowany został Szymon Ruta z Orlen Team, uczestnik Rajdu Dakar, jadący z pilotem Sebastianem Rozwadowskim. Na 17. miejscu rajd ukończyli Aleks Zawda i Cathy Derousseaux z MSZ Racing Team, wygrywając jednocześnie rywalizację w klasie aut z napędem na jedną oś. Wszystkie trzy załogi wywalczyły prawo startu w Kryterium Asów. Ostatni odcinek specjalny sezonu z grona radomian najszybciej pokonał Ruta. Ostatecznie zajął 10. miejsce. Nowocień i Zawada postawili na widowiskową jazdę, kończąc Kryterium Asów z różnicą 0,13 sekundy. Minimalnie lepszy okazał się Zawada, który zajął 17. miejsce.

- Jeszcze nigdy nie pojechaliśmy tak dobrze w Rajdzie Barbórki i tak perfekcyjnie i widowiskowo odcinka na ulicy Karowej - stwierdził na mecie Nowocień. - Kryterium Asów, to esencja rajdów. Jest ogromna presja kibiców, niezwykle trudna technicznie trasa, chęć pokazania się z jak najlepszej strony. Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego przejazdu. Ale najbardziej z tego, że wywalczyliśmy sobie, po raz pierwszy, prawo startu w Kryterium Asów. Wcześniej korzystaliśmy z tego, że Teleexpress, którego dziennikarzem jest Bartłomiej Jakubowski, zapewniał nam przejazd pokazowy. Tym razem walczyliśmy z najlepszymi, dzięki naszej dobrej jeździe.

Kryterium Asów i cały rajd, po raz trzeci z rzędu wygrali Kajetan Kajenatowicz i Jarosław Baran z Lotos Rally Team.

W Barbórce Legend, w której rywalizowali kierowcy aut historycznych, radomianka Magda Wilk, jadąca jako pilot Arkadiusza Kuli, zajęła 11. miejsce, a Piotr Bany i Karol Wyka, uczestnicy Rally Monte Carlo Historique, 12. miejsce.