Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu stanął w miejscu czas

Marzena SMORĘDA [email protected]
Stancja uczniowska, wzorowana na opisie w „Syzyfowych pracach”.
Stancja uczniowska, wzorowana na opisie w „Syzyfowych pracach”. Muzeum Stefana Żeromskiego
Tym razem odwiedzamy Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Tu można dostać kolejną pieczątkę w paszporcie Świętokrzyskie Miejsca MOC-y. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Kielcach wędrujemy śladami Świętokrzyskich Miejsc Mocy. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji pod patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego, Adama Jarubasa, pomożemy odkryć turystom najpiękniejsze miejsca naszego regionu. Tym razem jest to Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Zdjęcia
szkola zeromski - Inscenizacja klasy Gimnazjum Rządowego w Kielcach.
stancja zeromski -
muzeum1 zeromski - Salonik Żeromskich z dworu w Ciekotach.
drzewo zeromski - Historię rodu Żeromskich obrazuje drzewo genealogiczne.
Ramka1

Warto odwiedzić to miejsce, w którym unosi się duch historii, a pośród wielkomiejskiego gwaru i ruchu czas stanął w miejscu. Muzeum zostało założone w 1964 roku, w setną rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego przez kustosz Aleksandrę Dobrowolską, wielką entuzjastkę i inicjatorkę zakładania muzeów biograficzno-literackich w regionie świętokrzyskim. Jej dzieło kontynuowała długoletni kierownik Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego kustosz Kazimiera Zapałowa. Obecnym kierownikiem jest kustosz doktor Anna Myślińska.

Budynek, w którym mieści się muzeum, ufundował biskup Konstanty Felicjan Szaniawski w latach 1724-1727, był najpierw siedzibą szkoły przygotowawczej do Seminarium Duchownego, a później Męskiego Gimnazjum Rządowego. W gimnazjum tym, oprócz Stefana Żeromskiego, uczyli się również inni pisarze polscy, między innymi Adolf Dygasiński, Bolesław Prus i Gustaw Herling-Grudziński.
W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego znajduje się dziś siedziba Towarzystwa imienia Stefana Żeromskiego, której prezesem jest Andrzej Maćkowski.

Dla zwiedzających przygotowano bardzo ciekawe ekspozycje, obejmujące lata dziecięce Stefana Żeromskiego w Strawczynie i Ciekotach, okres nauki szkolnej w Kielcach, jego twórczość oraz wybrane dziedziny działalności społecznej i narodowej.

Na podstawie pamiątek zachowanych w Nałęczowie oraz opisów Stefana Żeromskiego dworków w "Dziennikach" i "Syzyfowych pracach" zainscenizowano salonik Żeromskich z dworu w Ciekotach. Znalazły się w nim między innymi zabytkowe meble, fotografie i pamiątki rodzinne, metryka urodzenia, a także niedawno odnalezione fotografie rodziców Żeromskiego. Historię rodu Żeromskich obrazuje drzewo genealogiczne rodu oraz herby rodowe rodziców pisarza.

Zainscenizowano także klasę Gimnazjum Rządowego w Kielcach z katedrą nauczyciela, ławkami, zegarem i zabytkową mapą zaboru rosyjskiego, fotografiami nauczycieli i kolegów szkolnych Stefana Żeromskiego, dziennikiem lekcyjnym, dzwonkiem szkolnym, zeszytami, piórami i kałamarzami.

Okres nauki Stefana Żeromskiego w Kielcach dopełnia inscenizacja stancji uczniowskiej, wzorowana na opisie w "Syzyfowych pracach", gdzie znalazły meble, ceramiczne naczynia toaletowe, a także fotografie trzech budynków kieleckich stancji oraz listy i wycinki prasowe.

Obejrzeć tu także można rękopisy utworów Stefana Żeromskiego, listy do wybitnych osobistości ówczesnej kultury, obywateli Kielc, a także pierwsze wydania dzieł pisarza i liczne naukowe opracowania.

Zwiedzanie

poniedziałek - nieczynne
wtorek - 9.00-15.30
środa - 11.00-17.30
czwartek - 9.00-15.30
piątek - 9.00-15.30
sobota - nieczynne
niedziela - 9.00-15.30

Ceny biletów

normalny - 4 złote
ulgowy - 2 złote
W niedziele wstęp bezpłatny.
W dniu bezpłatnych wstępów opłata za przewodnika dla grup - 15 złotych.
Ostatni zwiedzający wpuszczani są pół godziny przed zamknięciem muzeum.

Co, gdzie, kiedy?

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
Kielce, ul. Jana Pawła II 5, tel. 041 344-57-92, fax: 041 344-82-61, centrala 0-41-344-40-14, wew. 250

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Tu stanął w miejscu czas - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie