Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu trzeba się wykazać. Politechnika Radomska "kupuje" przyszłych studentów... konkursami

Barbara Koś
- Poszło nam chyba dobrze! - powiedzieli nam, od lewej: Maciek Kołacz, Marek Siwiec, Michał Rek i Marcin Gołębiowski , trzecioklasiści z Zespołu Szkół Elektronicznych, którzy wyszli pól godziny przed końcem sprawdzianu.
- Poszło nam chyba dobrze! - powiedzieli nam, od lewej: Maciek Kołacz, Marek Siwiec, Michał Rek i Marcin Gołębiowski , trzecioklasiści z Zespołu Szkół Elektronicznych, którzy wyszli pól godziny przed końcem sprawdzianu. Barbara Koś
Sprawdzają swą wiedzę i poznają uczelnię - to cel konkursów z nauk ścisłych organizowanych dla młodzieży z Radomia i regionu przez Politechnikę Radomską.
-Liczba uczestników konkursów wzrasta - mówi Tadeusz Kaczor,  pełnomocnik rektora Politechniki Radomskiej do spraw konkursu matematyczno – fizyczno –
-Liczba uczestników konkursów wzrasta - mówi Tadeusz Kaczor, pełnomocnik rektora Politechniki Radomskiej do spraw konkursu matematyczno – fizyczno – chemiczno –informatycznego. Barbara Koś

-Liczba uczestników konkursów wzrasta - mówi Tadeusz Kaczor, pełnomocnik rektora Politechniki Radomskiej do spraw konkursu matematyczno - fizyczno - chemiczno -informatycznego.
(fot. Barbara Koś)

- To znakomity "egzamin" naszej wiedzy - mówią uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, który startują w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Politechnikę Radomską.

Jako pierwsi rozegrali "mecz" chemicy. Zawody półfinałowe Konkursu Chemicznego odbyły się w minioną sobotę, 15 stycznia, w budynku Wydziału Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa Politechniki Radomskiej. Wzięło udział 80 uczniów.

W poniedziałek towarzyszyliśmy 130 uczniom szkół ponadgimnazjalnych całego regionu w półfinałach Konkursu Fizycznego.

O godzinie 9 młodzież zasiadła w auli Wydziału Transportu aby rozwiązać trzy zadania rachunkowe z zakresu programu szkoły średniej.

- Nie były to zadania bardzo trudne, ale trzeba było mieć spory zasób wiedzy - powiedzieli nam Maciek Kołacz, Marek Siwiec, Michał Rek i Marcin Gołębiowski, trzecioklasiści z Zespołu Szkół Elektronicznych.

- Podczas trwania tego etapu konkursu można było korzystać z własnych notatek podpisanych i zawartych nie więcej niż na jednej kartce formatu A4 - zaznaczyli Maciek i Michał. - To pomogło nam w pracy. W finałach będzie już liczyć się samodzielność.

Panowie są szczęśliwi: udało się! Prawdopodobnie więc znajdą się w grupie finalistów.

- To zasługa naszego profesora - Tomasza Wojtasa, który uczy nas fizyki - podkreślają nasi rozmówcy. - Pod jego kierunkiem łatwo jest przyswajać sobie ten przedmiot.

Maturę zdają dopiero w przyszłym roku. Udział w tego typu konkursie jest więc nie tylko doskonałym sprawdzianem wiedzy ale także nowym doświadczeniem w przedstawianiu jej innym. Na maturze będzie jak znalazł…

-Wyniki pokażą, w którym miejscu plasujemy się wśród innych - twierdzi Maciek, który podobnie jak Marcin myśli o studiach w Wojskowej Akademii Technicznej. Marek chce studiować w Akademii Górniczo - Hutniczej, a Michał - automatykę na Politechnice Wrocławskiej.

- Dzięki konkursowi zorientujemy się, co umiemy - mówią uczniowie.

Popularność konkursów wzrasta.Czyni to, zdaniem doktora Kaczora, zapał młodzieży plus właściwa praca nauczycieli, którzy nie tylko zachęcają uczniów do nauk ścisłych ale również prowadzą pierwszy etap konkursu.

- Od dwóch lat to nauczyciele prowadzą etap wstępny - tłumaczy Tadeusz Kaczor. - Dopiero ich "sito" wyłania półfinalistów. Przedtem uczniowie zgłaszali się sami do nas, ale to czasami powodowało chaos lub nieporozumienia. Dobrze, że "selekcjonerami" zgodzili się zostać nauczyciele.

-Czy w ten sposób Politechnika "kupuje" studentów? - pytamy naszego rozmówcę.

- Pewnie, że i to mamy na celu - zgadza się doktor Kaczor. - Ale przede wszystkim poprzez konkursy pogłębiamy wiedzę młodzieży. Dzięki konkursowi mogą po raz pierwszy wykazać się nią poza szkołą i porównać swe umiejętności z umiejętnościami innych.

Już 27 stycznia wystartują informatycy. Do półfinału XVII Konkursu Informatycznego Politechniki Radomskiej zakwalifikowało się 37 uczniów.

Zawody odbędą się w Zakładzie Informatyki, Instytutu Informatyczno-Technicznego, Wydziału Nauczycielskiego, Politechniki Radomskiej polegać będą na samodzielnym rozwiązywaniu dwóch zadań algorytmicznych w językach programowania C, C++ lub Pascal w czasie 90 minut.
Uczestnikom zostają udostępnione komputery z systemem Windows XP z kompilatorem Turbo Pascal oraz Borland C++ Compiler.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie