Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tych sklepów przybywa. Ich produkty gwarantują długie i zdrowe życie?

/mod/
- Zdrowa żywność to inaczej żywność nieprzetwarzana, nierafinowana, nieoczyszczana, na przykład mąka z pełnego przemiału, z której można zrobić dobry, razowy makaron czy chleby – wyjaśnia Jarosław Seremak, pracownik sklepu ze zdrową żywnością Green Zebra w Radomiu, od 17 lat wegetarianin i wielbiciel zdrowego trybu życia.
- Zdrowa żywność to inaczej żywność nieprzetwarzana, nierafinowana, nieoczyszczana, na przykład mąka z pełnego przemiału, z której można zrobić dobry, razowy makaron czy chleby – wyjaśnia Jarosław Seremak, pracownik sklepu ze zdrową żywnością Green Zebra w Radomiu, od 17 lat wegetarianin i wielbiciel zdrowego trybu życia. Łukasz Wójcik
W Radomiu rośnie liczba sklepów ze zdrową żywnością. Sprawdziliśmy, kto do nich zagląda i po co.

Nie wszyscy wiedzą, że w naszym mieście jest sporo sklepów ze zdrową żywnością. Jak się okazuje niewiele osób wie też, co to właściwie jest zdrowa żywność. Dla wielu z nas są to nadal tylko owoce i warzywa. A jak jest naprawdę?

- Zdrowa żywność to inaczej żywność nieprzetwarzana, nierafinowana, nieoczyszczana, na przykład mąka z pełnego przemiału, z której można zrobić dobry, razowy makaron czy chleby - wyjaśnia Jarosław Seremak, pracownik sklepu ze zdrową żywnością Green Zebra w Radomiu, od 17 lat wegetarianin i wielbiciel zdrowego trybu życia. - Zdrowa żywność to także wszelkie przyprawy, które nie zawierają glutaminianu sodu czy też soli, ale też herbaty ziołowe, oczyszczające organizm.

Do zdrowej żywności można również zaliczyć produkty sojowe i pochodne ich, na przykład sery tofu z mleka sojowego, oleje tłoczone na zimno, ryże nieoczyszczane, cukier trzcinowy, cukier z buraka cukrowego z melasą, soki na przykład z brzozy, czy z wyciśniętych świeżych owoców bez dodatku konserwantów, dobre gatunkowo miody, otręby, kasze, czyste musli, i wiele innych.

Wciąż wiele osób, które preferuje zdrową żywność, stanowią wegetarianie. Jeszcze do nie dawna patrzyło się na nich krzywo, uważając ich sposób żywienia, ale też filozofię życia, za fanaberię czy dziwactwo. Wciąż ich dieta wzbudza wiele kontrowersji, ale na szczęście w tym temacie nasza świadomość znacznie wzrosła. Nawet wielu wielbicieli mięsa, chętnie sięga po sprawdzone przepisy z kuchni wegetariańskiej. Powstają też restauracje serwujące ten rodzaj posiłków.

- Przez cztery lata byłam wegetarianką - mówi Izabela Gajewska. - Ten typ kuchni uczy przygotowywania zbilansowanych posiłków. Trzeba zadbać o to, aby w diecie nie brakowało żadnych substancji odżywczych. Chodzi o to, by nie popaść w anemię. Wegetarianie wiedzą, jak jeść, by dostarczyć sobie niezbędną porcję białka czy żelaza.

KTO KUPUJE ZDROWĄ ŻYWNOŚĆ?

Jarosław Seremak dodaje, że klientami sklepu Green Zebra, są przede wszystkim wegetarianie, ale też ludzie po czterdzieste, którzy zaczynają dbać o swoje zdrowie i ludzie w wieku emerytalnym, często schorowani lub ci, którzy wymagają specjalistycznej diety.

- W naszym kraju brakuje profilaktyki - mówi Jarosław Seremak. - Choć zdrowa żywność znana jest u nas od co najmniej 20 lat, to nie mówi się o tym, że jak będzie się wprowadzało do diety choćby trochę takich nowości, to człowiek będzie inaczej funkcjonował. Więcej wartości odżywczych równa się mniej chorób.

Jarosław Seremak przyznaje, że do sklepów ze zdrową żywnością nie przyjdą osoby, które ledwo wiążą koniec z końcem. One wybiorą dużo tańsze produkty. Prawdą jest bowiem, że zdrowa żywność nie należy do najtańszej. Jarosław Seremak zachęca jednak do tego, aby raz na jakiś czas sięgnąć po takie produkty.

PRODUKTY DLA WYBRANYCH

W sklepach ze zdrową żywnością zaopatrują się też osoby, których schorzenia wymagają specjalistycznej diety, na przykład chorzy na celiakię czy na fenyloketonurię. Można znaleźć tam także substytuty mleka krowiego. To ważna wiadomość dla alergików, którzy uczuleni są na jego białko, albo laktozę.

- My oferujemy na przykład mleka: sojowe, owsiane, gryczane, kokosowe czy ryżowe - mówi Jarosław Seremak.

W sklepach ze zdrową żywnością coś dla siebie mogą znaleźć osoby z nadciśnieniem tętniczym, które muszą spożywać produkty z mniejszą ilością soli.

- Mamy również żywność dla cukrzyków, między innymi całkowicie bez dodatku jakiekolwiek cukru, natomiast na przykład fruktozie.

DANIA LEPIEJ PRZYGOTOWYWAĆ SAMEMU

Lekarze zachęcają do sięgania po zdrową żywność, pod warunkiem, że pochodzi z pewnego źródła.

- Warto sięgać po nieprzetwarzane produkty - mówi Teodora Słoń, lekarz internista. - Zachęcam do spożywania na przykład miodu. Trzeba mieć jednak pewność, że pasieka, z której pochodzi, nie znajduje się na przykład w pobliżu ruchliwej trasy. Miód z takich uli może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Teodora Słoń dodaje, że jeśli nie stać nas na zaopatrywanie się w sklepach ze zdrową żywnością, to spróbujmy z prostych, podstawowych produktów sami przygotować dania.

- W miarę możliwości unikajmy gotowych potraw, w których z pewnością nie brakuje konserwantów. Zamiast na przykład placków z proszku. Zróbmy je sami. Kupmy mąkę i inne potrzebne składniki choćby w osiedlowym sklepiku. Te wykonane przez nas, będą na pewno dużo zdrowsze, niż te z torebki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie