Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tykająca bomba ekologiczna w Orońsku?

/inia/
archiwum
W piątek rano zadzwonili do nas zaniepokojeni mieszkańcy gminy Orońsko.- Ktoś zakopuje w lesie beczki, na których widniej trupia czaszka - mówił zdenerwowany pan Robert, mieszkaniec gminy Orońsko. - Ewidentnie ktoś pozbywa się chemikaliów.

Co to są mogilniki?

Co to są mogilniki?

Mogilnik to rodzaj składowiska dla najbardziej niebezpiecznych substancji. Przechowywane są w nim na przykład nierozkładalne odpady trujące, promieniotwórcze, przeterminowane środki ochrony roślin, środki farmaceutyczne.

Postanowiliśmy sprawdzić tę informację.

WYKOPUJĄ A NIE ZAKOPUJĄ

- Rzeczywiście w lesie trwają prace związane z pozbywaniem się niebezpiecznych odpadów - przyznaje Leszek Fołkowicz kierownik referatu Gospodarki Komunalnej I Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Orońsku. - Mieszkańcy się jednak pomylili, bo właśnie wykopywane i wywożone są beczki z toksycznymi odpadami chemicznymi, głównie środkami w ochrony roślin czyli tak zwanymi mogilnikami.

Mogilnik zlokalizowany jest na obrzeżu Orońska, kilkadziesiąt metrów od skarpy nieczynnej piaskowni, w sąsiedztwie kilkunastoletniego lasu sosnowego. Właścicielem mogilnika jest Rejonowa Spółdzielnia SCH w upadłości w Szydłowcu. Prace obejmują obszar niecałych 40 metrów kwadratowych.

NAWET KILKANAŚCIE TON

Jak się dowiedzieliśmy prace trwają już od tygodnia.
- Potrwają jeszcze góra dwa tygodnie, musimy przeprowadzić badania gruntu, żeby sprawdzić czy nie uległ on skażeniu - dodaje kierownik. - Wszystko zależy też od warunków pogodowych.
Szacuje się, że w lesie w Orońsku znajduje się od kilku do kilkunastu ton mogilników. Oprócz wywozu toksycznych substancji unieszkodliwiony zostanie zanieczyszczony gruz z rozbiórki betonowego obiektu oraz ziemia.

ZAPŁACI MARSZAŁEK

Na początku roku został rozstrzygnięty przetarg na likwidację mogilników. Wygrała go firma SAVA GmbH & Co. KG z Niemiec.

Dotychczas w naszym regionie beczki z niebezpiecznymi substancjami zostały już wywiezione z terenu powiatu białobrzeskiego w nadleśnictwie Dobieszyn oraz z lasu osińskiego w okolicach Zwolenia.
Pieniądze na likwidację mogilników Urząd Marszałkowski pozyskał z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie