Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpiecz rower albo samochód

/kala/
Nasz ekspert - Andrzej Rypiński, długoletni pracownik radomskiego Inspektoratu PZU, specjalista od ubezpieczeń komunikacyjnych.
Nasz ekspert - Andrzej Rypiński, długoletni pracownik radomskiego Inspektoratu PZU, specjalista od ubezpieczeń komunikacyjnych.

W czwartek przy naszym redakcyjnym telefonie dyżurował Andrzej Rypiński z radomskiego Inspektoratu PZU. Oto niektóre pytania i odpowiedzi na nie.

* Miałem kolizję na drodze i zgodziłem się na kwotę odszkodowania z tytułu likwidacji szkody, jaką zaproponowało mi towarzystwo ubezpieczeniowe. Po kilku dniach po naprawie okazało się, że uszkodzeniu uległ jeden z podzespołów auta, co mogło być - jak uważał mechanik - skutkiem stłuczki. Czy istnieje jakakolwiek możliwość zmiany wysokości odszkodowania, jeśli np. rzeczoznawca uzna, iż awaria miała związek z wypadkiem?

Andrzej Rypiński: - W przypadku poważnego zdarzenia nie zawsze istnieje możliwość ustalenia za pierwszym razem wszystkich uszkodzeń, niektóre elementy mogą być zablokowane czy niewidoczne. Jeśli podejrzewamy podczas naprawy, że uszkodzenie ma związek z kolizją, to powinniśmy zgłosić się do ubezpieczyciela na dodatkowe oględziny. Jeśli eksperci uznają, że miało to związek z tą kolizją, można liczyć na dopłatę odszkodowania.

* Czy istnieją na rynku jakieś oferty "wiązanego" ubezpieczenia samochodu i mieszkania? Czy taka "łączna" polisa ubezpieczeniowa jest tańsza niż dwie osobne polisy?

- Takie kompleksowe ubezpieczenia oferują firmy ubezpieczeniowe, ponieważ są tańsze niż dwie osobne polisy. Podobnie jest z ubezpieczeniami samochodowymi. Za zniżki, które ubezpieczony wypracował sobie bezszkodową jazdą w ubezpieczeniu OC, może skorzystać ze znacznych obniżek, np. w PZU SA, przy zawarciu nowej umowy ubezpieczenia autocasco.

* Podobno nasze ubezpieczenia komunikacyjne OC są ważne we wszystkich krajach Europy, nawet w krajach byłego Związku Radzieckiego. Czy to prawda?

- Ubezpieczenie OC obejmuje zdarzenia, które miały miejsce na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i na obszarze państw, których biura narodowe są sygnatariuszami jednolitego porozumienia między biurami narodowymi. Obejmuje 29 państw należących do Unii Europejskiej oraz cztery państwa, które nie należą do Unii, tj. Chorwację, Islandię, Szwajcarię i Norwegię.

* Czy można ubezpieczyć rower od odpowiedzialności cywilnej?

- Tak, oprócz tego można ubezpieczyć casco roweru od następstw nieszczęśliwych wypadków. Do casco rower należy zidentyfikować, to znaczy, że musimy posiadać dokument potwierdzający jego zakup. Powinien mieć też jakieś zabezpieczenie, na przykład linkę lub łańcuch.

* Czy mogę ubezpieczyć dom lub samochód od zdarzeń losowych oraz kradzieży, chociaż nie jestem jego właścicielem? Właściciel wyjechał na pewien czas, a ja tylko opiekuję się domem.

- Osoba, która nie jest właścicielem domu lub samochodu, może go ubezpieczyć. Musi jednak pamiętać, że o ewentualne odszkodowanie może ubiegać się tylko właściciel. Problem ten można rozwiązać, zawierając odpowiednia umowę cywilnoprawną pomiędzy ubezpieczającym a ubezpieczonym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie