Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy otrzymują numery PESEL w powiecie kozienickim. W urzędach wydano je dla ponad 1200 osób

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
W kozienickim urzędzie do wtorku wydano Ukraińcom 500 numerów PESEL.
W kozienickim urzędzie do wtorku wydano Ukraińcom 500 numerów PESEL. Archiwum
Ponad tysiąc uchodźców z Ukrainy znalazło przystań w powiecie kozienickim. Do wtorku, 5 kwietnia we wszystkich gminach numery PESEL otrzymało 1238 osób z Ukrainy.

W powiecie kozienickim wydano numery PESEL dla 1238 osób z Ukrainy

Zdecydowaną większość uchodźców przyjęli do swoich domów mieszkańcy. Od trzech tygodni w urzędach gmin na terenie powiatu uchodźcy z Ukrainy rejestrują się i otrzymują numery PESEL.

Do wtorku w Kozienicach numery PESEL otrzymało 500 osób. Średnio dziennie urzędnicy obsługują ponad 40 osób. Aby uniknąć kolejek obowiązują zapisy na wizytę w urzędzie.

W gminie Garbatka-Letnisko liczbę uchodźców szacowano początkowo na około 50 osób. Tymczasem już wydano 134 numery PESEL. Co prawda wśród interesantów było wiele osób, które znalazły gościnę w gminie Kozienice a nawet w Radomiu, ale samych Ukraińców, którzy są w gminie Garbatka jest 63.

W gminie Głowaczów liczbę uchodźców także szacowano na ponad 50. Do wtorku wydano tam 135 numerów PESEL, z tego 70 dla Ukraińców przebywających na terenie tej gminy.

W gminie Gniewoszów wydano 100 numerów PESEL, z tego 79 dla osób przebywających w tej gminie. Dziennie obsługiwanych jest od kilku do kilkunastu osób.

W gminie Grabów nad Pilicą do wtorku numery PESEL otrzymało 105 osób, z tego 40 dla osób przebywających w tej gminie. Tu nie ma wielkich kolejek w Urzędzie.

Urzędnicy w gminie Magnuszew wydali numery PESEL dla 170 osób. Dziennie obsługiwanych jest średnio po kilkanaście osób.

W gminie Sieciechów uchodźcom z Ukrainy wydano 94 numery PESEL. Średnio dziennie obsługiwanych jest po kilka osób.

W urzędach gmin uchodźcy z Ukrainy mogą rejestrować się i otrzymywać numer PESEL. Mieszkańcy regionu, którzy przyjęli uchodźców do swoich domów, mogą też składać w urzędach gmin wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu - to 40 złotych na dzień za osobę.

Uchodźca, który przyjdzie po PESEL musi mieć zdjęcie, wypełnić kwestionariusz, złożyć w odpowiedniej kratce podpis, trzeba też pobrać od niego odciski palców. Po otrzymaniu numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy będą przysługiwały świadczenia; między innymi jednorazowe świadczenie pieniężne 300+ i 500+ co miesiąc na każde dziecko. Wnioski można będzie złożyć przez Internet do ZUS.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie