Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczczą pamięć bohaterów podczas 74. rocznicy bitwy pod Zwoleniem

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Rocznica bitwy obchodzona jest od czterech lat. Podczas zeszłorocznych uroczystości nie brakowało rekonstrukcji i pokazów pirotechnicznych.
Rocznica bitwy obchodzona jest od czterech lat. Podczas zeszłorocznych uroczystości nie brakowało rekonstrukcji i pokazów pirotechnicznych. Urząd Miejski w Zwoleniu
Już w najbliższą niedzielę, 14 czerwca, w Zwoleniu odbędą się uroczystości z okazji 74. rocznicy bitwy stoczonej przez partyzantów „Zagończyka” z żołnierzami Armii Czerwonej. W programie złożenie wiązek przy pomniku Żołnierzy Wyklętych, premiera filmu dokumentalnego i koncert pieśni patriotycznych.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16 od złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Wyklętych na miejscowym cmentarzu i przy Ścianie Straceń upamiętniającej rozstrzelanych w 1944 roku żołnierzy Armii Krajowej. Wydarzenie przeniesie się następnie do kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, gdzie odbędzie się uroczysta msza święta w intencji poległych żołnierzy.

Po zakończeniu nabożeństwa odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o bitwie pod Zwoleniem. Jego reżyserem jest Przemysław Bednarczyk. Widowisko poprzedzi prelekcja historyczna na temat starcia. Poprowadzi ją profesor Marek Wierzbicki. Po zakończeniu filmu z przemówieniami wystąpią przedstawiciele rodzin poległych partyzantów. Podsumowany zostanie również konkursach online na najlepszą pieśń patriotyczną i pracę plastyczną. Uroczystości pamięciowe zakończy o godzinie 19. koncert pieśni patriotycznych zespołu "Lustro".

Bitwa pod Zwoleniem

Do bitwy pod Zwoleniem doszło 15 czerwca 1946 roku. Partyzanci dowodzeni była podporucznika Franciszka Jerzego Jaskulskiego „Zagończyka” zamierzali rozbić więzienie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kozienicach. Liczące ponad stu partyzantów siły zorganizowały w Podgórze zasadzkę i zarekwirowało około dziesięciu sowieckich samochodów wojskowych. W czasie tej akcji zostało zabitych co najmniej 24 czerwonoarmistów. Zebrani na ciężarówkach polscy partyzanci udali się do Zwolenia, gdzie opanowali posterunek Milicji Obywatelskiej.

Strykowicach Górnych rozpoczęła się wymiana ognia między partyzantami a około pięciuset kawalerzystami rosyjskimi. Na Zwoleń ruszyła wtedy zaalarmowana strzałami 200-osobowa grupa żołnierzy sowieckich, obozująca pod zwoleńskim cmentarzem. Oddziały Tadeusza Bednarskiego „Orła” i Tadeusza Życkiego „Beliny” zostały zepchnięte w kierunku lasu. Podczas pościgu Rosjanie zrabowali, a także spalili część zabudowy ulicy Kozienickiej oraz wsie Kopciucha, Karczówka, Łysocha.

W walce poległo siedmiu partyzantów i prawdopodobnie kilkunastu czerwonoarmistów. Od przypadkowych strzałów zostało zabitych dwóch chłopców, trzeci, uprowadzony przez oddziały sowieckie, nigdy się nie odnalazł. W dworze Karczewskich Rosjanie zgromadzili kilkuset zakładników, najbardziej podejrzanych poddali torturom.

Organizatorzy i sponsorzy

W tym roku głównym organizatorem jest stowarzyszenie Stowarzyszenie "Pro-Impuls”, a sponsorem - Enea Wytwarzanie. W przygotowania zaangażował się też Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej, harcerze, Wytwórnia Filmów i Widowisk Historycznych VIS, a także zwoleńska parafia. Wydarzenie patronatem objęli Wojciech Skurkiewicz - wiceminister Obrony Narodowej oraz poseł Marek Suski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie