Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie i nauczyciele z Iłży pojechali do Grecji (zdjęcia)

/inia/
Uczestnicy projektu przy pomniku miasta Rethymno
Uczestnicy projektu przy pomniku miasta Rethymno archiwum
Zwiedzali i zdobywali wiedzę.
Iłżanie zasadzili drzewa na wybrzeżu Morza Kreteńskiego
Iłżanie zasadzili drzewa na wybrzeżu Morza Kreteńskiego

Iłżanie zasadzili drzewa na wybrzeżu Morza Kreteńskiego

Morze Kreteńskie, kamienne chaty pasterzy, Jaskinia Sfendonia czy Góry Psiloritis. Te zapierające dech w piersiach widoki mieli okazję zobaczyć Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłży, którzy odwiedzili grecką szkołę partnerską Gymnasio Episkopis w Rethymno na Krecie.

To już kolejny wyjazd w ramach programu Comenius - Partnerskie Projekty Szkół realizujący projekt "Returning to green". Wizyta odbyła się w ramach wymiany młodzieży. W październiku ubiegłego roku szkoła w Iłży gościła u siebie uczestników projektu z Grecji i Turcji. Teraz przyszedł czas na rewizytę w Grecji.

NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA

Podczas pobytu dwunastu uczniów iłżeckiej szkoły mieszkało u rodzin swoich greckich kolegów, co dawało możliwość poznania regionalnych dań, kultury i obyczajów. Nad grupą iłżeckich uczniów czuwali: Barbar Szwugier, dyrektor szkoły Dariusz Leśkiewicz, Alicja Wietrzyńskia- Postuła i Edyta Kuc.
W spotkaniu brali udział także uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich z Turcji i Grecji.

Uczestnicy projektu wymieniali się doświadczeniami i swoimi poglądami związanymi ze środowiskiem i ekologią. W ramach zajęć uczniowie z partnerskich szkół mieli okazję posadzić drzewa na wybrzeżu Morza Kreteńskiego. - Gospodarze zorganizowali również wiele ciekawych wycieczek - mówi Dariusz Leśkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłży. - Dzięki temu mogliśmy poznać wspaniałe zabytki i niezwykłe krajobrazy.

Uczniowie zwiedzili miasta: Chania, Rethymno, Iraklion, leżących wzdłuż północnego wybrzeża Krety. Niezapomniane wrażenie wywarła wizyta w Śródziemnomorskim Instytucie Agronomicznym w Chanii. Po obejrzeniu roślin oraz prezentacji na temat rezerwatów przyrody i znajdujących się tam cennych i endemicznych gatunków dzikiej flory i fauny wpisanych na listę Natura 2000, rozpoczęła się wymiana poglądów wśród uczniów.

- Młodzież zadawała mnóstwo pytań związanych z ochroną zagrożonych gatunków roślin i zwierząt - wyjaśnia dyrektor.

CUDOWNE ZAKĄTKI

Podczas kolejnych dni uczestnicy projektu odwiedzili Burmistrza i Naczelnika Wydziału Edukacji prowincji Rethymno, gdzie dyskutowali na temat systemu oświaty oraz wpływu klimatu i turystyki na florę i faunę Krety.

Nie obyło się też bez zwiedzania. Wszyscy byli pod ogromnym urokiem widoków, oglądanych u podnóża Góry Psiloritis. Niesamowite wrażenie wywarły kamienne chaty pasterzy, tak zwane mitaty, w których wyrabia się jogurt i ser z owczego mleka oraz stalaktyty i stalagmity w Jaskini Sfendoni blisko wsi Zoriana.

Uczniowie zobaczyli też przezroczyste słodkowodne Jeziorem Kournas oraz wodospady Argiroupoli. Urzekające były też spacery po wąskich ulicach i weneckich portach, podczas których można było zwiedzać historyczne budynki. Na zakończenie odbyła się wycieczka do Knossos i zwiedzanie ruin pałacu minojskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie