Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie technikum transportu kolejowego szkół ZDZ w Radomiu, mają nowoczesny symulator kabiny maszynisty wykorzystywany do nauki

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Natalia Barańska, uczennica klasy technikum transportu kolejowego, przy symulatorze kabiny maszynisty.
Natalia Barańska, uczennica klasy technikum transportu kolejowego, przy symulatorze kabiny maszynisty. Antoni Sokołowski
Bez wychodzenia z klasy i ruszania na szlak kolejowy, przyszli maszyniści uczą się kierowania nowoczesną lokomotywą. Tak jest w szkołach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.

W ZDZ w Radomiu na miejscu uczą się prowadzenia lokomotywą

Nowoczesny symulator kabiny maszynisty jest już na wyposażeniu szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu. Urządzenie pozwala uczniom na lepszą naukę przyszłego zawodu. Z symulatora korzystają uczniowie technikum transportu kolejowego. W czwartek odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu do nauki.

- To nowoczesny symulator kabiny maszynisty. Niewiele szkół może pochwalić się podobnym wyposażeniem, choć nasza szkoła jest jedyną w regionie radomskim, w której kształcimy przyszłych kolejarzy. Przypomnę, że nasza szkoła od sześciu lat prowadzi kształcenie w zawodzie technik transportu kolejowego. Symulator kabiny maszynisty pozwala nam w pełni realizować program nauczania - powiedziała Katarzyna Kołodziejska, dyrektor szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego imienia 72 pułku piechoty w Radomiu.

Na miejscu uczniowie prezentowali możliwości symulatora. Każdy kursant kierował wirtualną lokomotywą, ale można było z osobnego stanowiska zaprogramować nieoczekiwane wydarzenia, z którymi musiał zmierzyć się maszynista.

- Może to być nagłe otwarcie drzwi w wagonie, powalone drzewo na tory, zderzenie z pojazdem kołowym, czy ze zwierzęciem, które wtargnęło na torowisko. Maszynista musi być przygotowany na takie zdarzenie i powinien sobie poradzić z zagrożeniem – opowiadała Natalia Barańska, uczennica klasy technikum transportu kolejowego.

Po uroczystym przecięciu wstęgi symulator został poświęcony. Koszt urządzenia nowoczesnej pracowni wyniósł 160 tysięcy złotych i był sfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego „Kolej na Ekologię".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto