Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego mieli wspólny projekt z uczniami ze Szwajcarii

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Młodzież ze Szwajcarii, po wizycie w Radomiu, miała okazję zwiedzić Warszawę.
Młodzież ze Szwajcarii, po wizycie w Radomiu, miała okazję zwiedzić Warszawę. Archiwum
W ramach współpracy II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu ze szkołą w Wohlen, w Szwajcarii, która trwa już od 2017 roku, uczniowie wzięli udział w trzeciej wymianie międzynarodowej oraz w projekcie zatytułowanym „Szczęście”.

Wspólne badania uczniów z Radomia i Szwajcarii

Zajęcia i wspólna podróż uczniów z radomskiego liceum oraz szkoły w Wohlen rozpoczęły się jeszcze w kwietniu w Radomiu. Przed przyjazdem do Radomia, Szwajcarzy przejęci wojną na Ukrainie zorganizowali u siebie zbiórkę pieniędzy, za które zakupili dary dla uchodźców i przekazali je w Punkcie Pomocy dla Ukraińców zorganizowanym w Kamiennicy Deskurów.

W ramach programu wymiany międzyszkolnej uczniowie z Radomia i Wohlen uczestniczyli w lekcjach w II LO w Radomiu. Z kolei Polacy mieli zajęcia w Szwajcarii. Uczniowie odbyli też wspólną podróż po Polsce i Szwajcarii. W Polsce uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili Warszawę, Kraków, niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz i Wrocław. Szwajcarska część podróży obejmowała Zurich, Berno, Lucernę oraz wyprawę na szczyt Rigi w Alpach.

Wspólna praca uczniów dotyczyła pojęcia szczęścia. Ze Światowego Raportu Szczęścia z 2021 wynika, że Polacy nie należą do najszczęśliwszych społeczeństw, zajmują tam 44 pozycję. Z tego samego raportu wynika, że Szwajcaria jest trzecim najszczęśliwszym krajem na świecie. Realizacja projektu umożliwiła porównanie myślenia o szczęściu z dwóch różnych perspektyw.
Działania związane z projektem zostały podjęte już w lutym bieżącego roku, kiedy to młodzież spotkała się online i została podzielona na grupy, które zajęły się różnymi czynnikami wpływającymi na poczucie szczęścia, na przykład szczęście a długość życia, szczęście a możliwość podejmowania decyzji, szczęście a wsparcie społeczne, szczęście a pieniądze, szczęście a hojność.

Uczniowie przygotowali pytania do ankiet, które następnie wspólnie przeprowadzili na ulicach miast w Polsce i Szwajcarii. Analiza 99 ankiet i kilkunastu wywiadów wykazała, że możliwość podejmowania decyzji jest dla Szwajcarów ważniejsza niż dla Polaków. Pytani - czy długie życie w dobrym zdrowiu wystarczy żeby być szczęśliwym - Polacy w 50% odpowiedzieli tak, natomiast 86% Szwajcarów uznało, że to za mało by być szczęśliwym. Obie strony są zgodne, że dobre relacje z ludźmi są źródłem szczęścia. Poza tym duże znaczenie ma kontakt z przyrodą i satysfakcja z pokonywania trudności.

Konieczność poradzenia sobie w sytuacjach życia codziennego w obcym kraju umocnił poczucie wartości i zaufania uczniów do siebie i swoich możliwości, nie wspominając o motywacji do nauki języków obcych. Jak napisała uczestniczka wymiany - to były najszczęśliwsze dwa tygodnie w jej życiu.

Sławny filozof z Radomia - profesor Leszek Kołakowski- pytany o radę dla młodych ludzi na szczęśliwe życie powiedział : „Przede wszystkim przyjaciele, a poza tym nie chcieć zbyt wiele”. Okazuje się, że badania młodzieży dotyczące szczęścia doprowadziły ich do tego samego wniosku.

W projekcie uczestniczyli uczniowie z klasy 2f ,3f oraz 3d . Opiekunami projektu ze strony radomskiego liceum są są: Edyta Szczepańska-Pałka, oraz Iwona Pawlak, Lidia Lesisz, Justyna Boryczka.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie