Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Kozienic w ramach projektu pojechali do Francji

marbas
Uczniowie wzięli udział w wielu ciekawych zajęciach i warsztatach.
Uczniowie wzięli udział w wielu ciekawych zajęciach i warsztatach. ZS 1
Grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach przebywała w dniach 6-10 marca we Francji w ramach międzynarodowego spotkania projektowego "Maths Together". Jednym z najciekawszych momentów wyjazdu było oczywiście zwiedzanie Paryża i wyjątkowa lekcja matematyki.

W lekcji, która odbyła się 8 marca w Grand Palace (Muzeum Nauki) przy najpiękniejszej ulicy świata - Champs-Élysées, wzięło odział sześcioro uczniów i troje nauczycieli. Uczestnicy zwiedzili wystawy stałe poświęcone matematyce, ale także czasową wystawę poświęconą teorii hazardu - rachunkowi prawdopodobieństwa. Przez dwie godziny dwie grupy uczniów wzięły udział w ciekawych warsztatach, które wprowadziły naszych uczniów w świat rachunku prawdopodobieństwa. Uczniowie poznali ciekawe przykłady zastosowania zasady szufladkowej Dirichleta, interpretacje trójkąta Pascala. W czasie prowadzonego w języku angielskim wykładu pojawił się też polski dorobek. Prowadzący pokazał animacje dywanu Sierpińskiego.

Oczywiście w Paryżu uczniowie też mogli zobaczyć Louvre, katedrę Notre Dame, Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny. Wizyta w Paryżu była zaledwie częścią aktywności przygotowanych przez francuskie liceum Lycée Auguste Béhal z Lens w ramach międzynarodowego spotkania projektowego „Maths Together”.

Oprócz tego uczniowie uczestniczyli w lekcjach przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, 7 marca wspólnie trenowali rozwiązywanie zadań matematycznych w języku angielskim i prezentowali swoje sposoby rozwiązań. 9 marca odbyły się właściwe zawody matematyczne, a 10 marca odbyła się ewaluacja projektu, podsumowanie i wręczenie certyfikatów.

Po południu, po pracy w szkole uczniowie zwiedzali region i mogli zobaczyć piękne miasto Arras, pobliskie miejsca ciężkich walk w czasie I wojny światowej - cmentarze wojenne z sanktuarium Notre-Dame de Lorette, krąg pokoju upamiętniający poległych, zarządzane przez Kanadę -Vimy, do dziś niebezpieczne z powodu min, niewybuchów oraz zasypanych podziemnych magazynów amunicji. W czwartkowe popołudnie uczniowie odbyli podróż w czasie od - 3500 roku do XIX wieku zwiedzając galerię sztuki w muzeum Louvre w Lens.

Kozieniccy uczniowie mieszkali u swoich francuskich kolegów. Wielu mieszkańców regionu Lens to potomkowie Polaków, którzy pracowali w pobliskich kopalniach. Część z nich nadal dobrze mówi po polsku.

- Jesteśmy przekonani, że wyjazd ten będzie miał duży wpływ na uczniów, przyczynił się do zdobycia umiejętności pracy zespołowej, do zwiększenia motywacji do nauki, m. in języków obcych i matematyki. Może mieć nawet wpływ na podjęcie decyzji wyboru kierunku studiów. Projekt ten jest finansowany przez Komisję Europejską. Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w Cittadelli w regionie Wenecji na początku czerwca - mówi wicedyrektor szkoły Paweł Boryczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie