Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Pionek posprzątali teren wokół pomnika przy bramie dawnego "Pronitu". Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
W czwartek, 27 października uczniowie ze Szkoły Specjalnej w Zespole Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach wzięli udział w ogólnopolskiej akcji “Szkoła Pamięta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wychowankowie wraz z opiekunami uprzątnęli teren wokół pomnika ku czci poległych pracowników “Pronitu”, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Celem akcji było poznanie lokalnych miejsc pamięci i związanej z nimi historii.

Uczniowie z Pionek posprzątali teren wokół pomnika przy bramie dawnego "Pronitu" w ramach akcji "Szkoła Pamięta"

Pomnik jest zlokalizowany przy ulicy Zakładowej, przy głównej bramie dawnego "Pronitu". Wybudowano go w 1958 roku. Dawniej odbywały się przy nim uroczystości, dziś jest nieco zapomniany. Napis na pomniku informuje, że został wzniesiony ”Dla wiecznej czci i w hołdzie pracownikom tutejszej Wytwórni, którzy w latach martyrologii narodu polskiego 1939 – 1945 złożyli swe życie na posterunkach pracy, padli w zbrojnej obronie Ojczyzny na wszystkich kontynentach świata, pomordowanych w więzieniach i obozach przez hitlerowskich barbarzyńców lub zaginęli bez wieści, skromną tę tablice dla pamięci pokoleń wmurowali - Pracownicy, Dyrekcja, Organizacje społeczno-polityczne i ZBOWiD”.

Pomnik przybliża wojenną historię Fabryki Prochu (wówczas Pülverfabrik). Wspomina zarówno zamordowanych mieszkańców Pionek zmuszanych podczas okupacji do pracy w zakładzie, jak i żydowskich więźniów funkcjonującego w tym miejscu obozu pracy. Upamiętnia żołnierzy wszystkich formacji – od WiN ,AK, BCH, AL i GL, poprzez walczących na frontach wschodnim i zachodnim II wojny światowej aż po żołnierzy wyklętych.

Obok pomnika ustawiona jest drewniana tablica edukacyjno-informacyjna, która, wraz z sześcioma innymi, powstała w ramach dofinansowywanego przez MON projektu „Wzór patriotyzmu i oddania ukochanej Ojczyźnie”. Tablica przy ulicy Zakładowej upamiętnia nieudaną akcję dywersyjną na wartownię Pülverfabrik Pionki, przeprowadzoną przez AK 25 lutego 1944. Pod bramą fabryki poległ wówczas „Orzeł’ - jeden z członków partyzanckiego oddziału, a kolejny – Adaś Guzal ps. „Jarema” - został poważnie ranny w głowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie