Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z radomskiego "Ekonomika" i ich koledzy z Niemiec zostali opiekunami miejsc pamięci

Barbara Koś
Przewodniczący Zarządu Okręgowego Związku, Roman Stefański, przekazał sztandar w ręce delegacji młodzieży Zespołu Szkół Ekonomicznych  i niemieckiej szkoły w Büren
Przewodniczący Zarządu Okręgowego Związku, Roman Stefański, przekazał sztandar w ręce delegacji młodzieży Zespołu Szkół Ekonomicznych i niemieckiej szkoły w Büren fot. Barbara Koś
Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu i jej koledzy z Heinz-Nixdorf Realschule Büren w Niemczech otrzymała w piątek sztandar Zarządu Okręgowego Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

Uroczystość odbyła się na początku mszy świętej w kościele garnizonowym. Młodzież polska i niemiecka razem z mieszkańcami Radomia, byłymi więźniami hitlerowskich kacetów, uczestniczyła w uroczystej mszy świętej w intencji zmarłych i żyjących więźniów obozów koncentracyjnych oraz wszystkich, którzy ucierpieli w czasie wojny.
Intencję mszy podkreślił celebrujący nabożeństwo ksiądz kapelan Janusz Radzik.

Następnie do kościoła wkroczyła procesja w której oprócz księży szła delegacja Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych ze sztandarem Związku.
Przewodniczący Zarządu Okręgowego Związku, Roman Stefański, przekazał sztandar w ręce delegacji młodzieży polskiej i niemieckiej.

Tym samym nastąpiło uroczyste objęcie polsko-niemieckim patronatem przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu i szkołę w Büren - grobu - pomnika radomian więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego, Kaplicy świętego Maksymiliana Kolbe oraz sztandaru Związku.

Byli na Firleju a potem sprzątali groby

W czwartek uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i ich koledzy ze szkoły z Niemiec odwiedzili radomskie cmentarze i sprzątnęli groby pomordowanych podczas II wojny światowej.
Grupa młodzieży wraz z opiekunami pojechała na cmentarz na Firleju. Przy pomniku zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej Polaków uczniowie wysłuchali wstrząsającego listu Niemca z Godowa, opisującego rozstrzeliwanie Polaków na Firleju, w którym sam brał udział. Archiwalny dokument odczytała Ania Malczewska z Zespołu Szkół Ekonomicznych.
W południe młodzi Niemcy i ich radomscy koledzy pojechali na cmentarz przy ulicy Limanowskiego. Tu sprzątali grób-pomnik więźniów obozów koncentracyjnych w głównej alei nekropolii.
Groby uprzątnięto także na zabytkowym cmentarzu ewangelickim przy ulicy Limanowskiego, którym obie szkoły opiekują się od pięciu lat.

Wezmą udział w kweście

Młodzież weźmie też udział w sobotniej i niedzielnej kweście na cmentarzu ewangelickim, Kwesta odbędzie się w godzinach 10 - 15 w sobotę oraz 10 - 14 w niedzielę.
W niedzielę, 1 listopada, w Dniu Wszystkich Świętych, młodzież będzie pełnić wartę przy grobie więźniów obozów koncentracyjnych w głównej alei cmentarza na ulicy Limanowskiego.

Bożena Błaszczyk - Ziętek, opiekunka projektu, germanistka w Zespole
Szkół Ekonomicznych, opiekunka Szkolnego Klubu Europejskiego:

- Młodzież naszej szkoły i ich niemieccy koledzy z Heinz-Nixdorf Realschule Büren w Niemczech kontynuują wspólny projekt "Wspólnego patronatu nad zachowaniem zabytkowego cmentarza ewangelickiego i grobu pomnika ofiar więźniów obozów koncentracyjnych miasta Radomia".
Jest to już jedenasty nasz wspólny projekt w czasie sześcioletniej współpracy między naszą szkołą a Heinz-Nixdorf Realschule Büren z Nadrenii Północnej Westfalii w Niemczech. W ramach projektu młodzież naszych partnerskich szkół poznaje przeszłość. Od roku wspólnie opiekujemy się grobem - pomnikiem więźniów w niemieckich obozów koncentracyjnych. Przed 1 września i 70 rocznicą wybuchu II wojny światowej dzięki naszym staraniom grób został odnowiony przez Firmę KAMAR pana Szczepana Kowalskiego. Ta wspólna opieka jest wyrazem zaufania środowiska byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych do naszego polsko-niemieckiego partnerstwa szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie