Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z szydłowieckich szkół zakończyli europejskie praktyki

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Uczniowie z Szydłowca uczestniczyli w zagranicznych praktykach.
Uczniowie z Szydłowca uczestniczyli w zagranicznych praktykach. Powiat Szydłowiecki
Z ostatnim dniem października zakończyła się realizacja projektu „Europejskie praktyki szansą na sukces zawodowy” w powiecie szydłowieckim.

Projekt realizowany był przez Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości od 1 października 2018 roku. Uczestniczyły w nim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespół Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza z Szy-dłowca oraz DNA EUROPE z Lizbony w Portugalii.

Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (na zasadach programu Erasmus +) na podstawie umowy podpisanej z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Budżet projektu wynosił ponad 640 tysięcy złotych i był całkowicie finansowany z funduszy unijnych. Pokrywał on między innymi koszty podróży uczestników do Portugalii wraz z transportem lokalnym, zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie, ubezpieczenie i kieszonkowe dla uczniów. Ponadto zanim młodzież wyjechała na praktyki, to uczestniczyła w szkole w przygotowaniu językowym, pedagogicznym i kulturowym.

Realizacja projektu umożliwiła 50 uczniom kształcącym się w zawodzie Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych odbycie czterotygodniowych, a w przypadku 8 stolarzy dwutygodniowych praktyk zawodowych. Technicy Żywienia odbyli praktyki w renomowanych hotelach i restauracjach w Lizbonie, stolarze w profesjonalnych zakładach stolarskich. Informatycy odbyli swoje praktyki w Centrum Kształcenia Zawodowego w Elektronice, Energetyce, Telekomunikacji i Technologiach Informacyjnych (CINEL), z siedzibą w Lizbonie. Uczniowie wyjechali na praktyki w dwóch turach. Pierwsza grupa 34 techników żywienia, informatyków i stolarzy wyjechała w lipcu 2019 roku. Druga grupa 24 techników żywienia i informatyków wyjechała w marcu 2020 roku. Niestety pobyt musiał zostać skrócony ze względu na rozwijającą się na świecie pandemię „koronawirusa”.

W czasie wolnym od pracy uczniowie uczestniczyli w wycieczkach turystyczno-krajoznawczych po mieście Lizbona i okolicy np. do Bellem i Sintry oraz do innych ciekawych miejsc jak sanktuarium w Fatimie. Brali też udział w lokalnych imprezach integracyjnych zorganizowanych przez partnera, co pozwoliło poznać kulturę i obyczaje panujące w goszczących ich krajach.

Podsumowując, dzięki odbytej praktyce zawodowej uczniowie podnieśli swoje umiejętności zawodowe oraz kompetencje osobiste, społeczne i językowe, co na pewno zwiększy ich konkurencyjność na rynku pracy nie tylko lokalnym, ale i europejskim. Uczniowie otrzymali także przygotowane i potwierdzone przez Krajowe Centrum Europass dokumenty Europass Mobilność i certyfikaty potwierdzające odbytą praktykę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie