Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu promują kampanię „Bezpieczny przejazd”

WS
Lidia Franczak, krajowy koordynator programu, na spotkaniu w szkole.
Lidia Franczak, krajowy koordynator programu, na spotkaniu w szkole. ZDZ w Radomiu
W marcu tego roku było w Polsce 18 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach lub przejściach kolejowo-drogowych. To na pozór niewiele, ale na tyle dużo, by obok tego nie przechodzić obojętnie. W trwającą kampanię społeczną na rzecz poprawy bezpieczeństwa na torach włączają się uczniowie jedynego w Radomiu i subregionie radomskim kierunku technik transportu kolejowego w Szkołach imienia 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Oficjalnie do kampanii „Bezpieczny przejazd” uczniowie przystąpili w listopadzie ubiegłego roku. Jej krajowy koordynator, Lidia Franczak, podczas spotkania w szkole poprowadziła prelekcję, którą zdominowały problemy związane z bezpieczeństwem na przejazdach i terenach kolejowych.

Ciekawe wiadomości

Młodzież dowiedziała się, na przykład, że przeciętna droga hamowania pociągu wynosi od 700 do 1000 metrów, co powoduje, że osoby przebywające w aucie nie mają żadnych szans na przeżycie w trakcie kolizji. Wiele do myślenia dały prezentacje filmów z kamer przemysłowych, na których zostały zarejestrowane karygodne zachowania kierowców, świadczące o brawurze i łamaniu przepisów na przejazdach, a przez to prowadzące o tragedii.

Uczniów zapytaliśmy, w jaki sposób młodzi ludzie mogą być ambasadorami kampanii, promującymi bezpieczeństwo na torach dziś, gdy długie i coraz cieplejsze dni zachęcają do wyjścia z domu, a okolice przejazdów kolejowych często są miejscem zabaw, zaś same przejazdy „kuszą” przemieszczających się autami, motocyklami, rowerami. No i wakacje za pasem.

- Jako uczniowie tego kierunku mamy większe możliwości korzystania z urządzeń i infrastruktury kolejowej, chociażby poprzez system staży i praktyk zawodowych. Są też porozumienia o współpracy między szkołą a przewoźnikami kolejowymi, w tym PKP PLK SA, które jest organizatorem kampanii „Bezpieczny przejazd”. Na bieżąco śledzimy informacje w internecie, prasie drukowanej, radiu i telewizji, z których wynika, że bezpieczeństwo na przejazdach to realny problem. Kolejne wypadki świadczą o tym, że za ludzkimi tragediami stoi brak zdrowego rozsądku, brawura. Dlatego trzeba o tym głośno mówić. Ja temat ten poruszam w rozmowach z przyjaciółmi, znajomymi, których krąg zainteresowań jest zupełnie inny niż kolej. Im więcej osób będzie mieć świadomość zagrożeń, tym będzie bezpieczniej - mówi Patryk Kowalski, jeden z uczniów szkół ZDZ.

- By promować kampanię, trzeba samemu mieć dużą wiedzę. Dla mnie sprawdzianem był niedawny udział w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez PKP PLK SA, w którym należało prawidłowo odpowiedzieć na 15 pytań o bezpieczne zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych. Cieszę się, że zajęłam pierwsze miejsce. Od kiedy zainteresowałam się w szkole tą problematyką, inaczej widzę to jako uczestniczka ruchu - pasażerka samochodu, którym jadę z rodzicami lub siostrą i przejeżdżamy przez przejazd. Nie można być mądrzejszym od urządzeń sygnalizacyjnych i ostrzegawczych, trzeba być odpowiedzialnym za życie swoje i innych - dodaje Julia Drabik liderka kampanii.

Uczą się zasad bezpieczeństwa

Jak podkreśla Renata Repeć, nauczycielka przedmiotów zawodowych na kierunku technik transportu kolejowego, uczniowie w ramach kampanii korzystają z aplikacji mobilnej „Bezpieczny przejazd”, która nie tylko pozwala poznać wirtualnie fascynujący świat kolei, ale poprzez zabawę uczy przestrzegania zasad oraz przepisów w zakresie bezpieczeństwa.

Po złagodzeniu skutków pandemii koronawirusa, gdy lekcje wrócą do szkoły, młodzież weźmie udział w bezpośrednich obserwacjach przejazdów kolejowo-drogowych w regionie radomskim, prowadząc statystykę przejeżdżających aut, analizując wypadki z udziałem pieszych i pojazdów. Będzie to dla uczniów ciekawe doświadczenie, które też pomoże w uświadomieniu, jak ważne jest przestrzeganie bezpieczeństwa kolejowego.

- Jestem dumna, że kolejna grupa uczniów, tym razem z kierunku technik transportu kolejowego angażuje się w ważną kampanię społeczną, która zaprocentuje poprawą bezpieczeństwa. Cieszą inicjatywy i zaangażowanie młodzieży, z których większość już dziś deklaruje, że swoją przyszłość zawodową pragnie związać z branżą kolejową – podsumowuje Katarzyna Kołodziejska, dyrektor Szkół imienia 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Od poniedziałku 20 kwietnia możemy już wchodzić na tereny zielone takie jak parki, lasy. Jest to pierwszy etap luzowania rządowych obostrzeń wprowadzonych na czas trwającej pandemii koronawirusa. Na razie w parkach jest niewielu spacerowiczów.

Radomianie mogą już spacerować po parkowych alejkach. Zobacz zdjęcia!

Galeria Słoneczna w Radomiu jest otwarta, i choć nie ma w niej tłumów, czynne są punkty takie jak market spożywczy, drogerie, pralnia czy sklep zoologiczny. Zobacz, jak wygląda centrum handlowe w czasie epidemii koronawirusa.

Radom. Galeria Słoneczna w dobie koronawirusa. Jak wygląda c...

Radom na instagramie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie