Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udany koncert "Flet czarodziejski" Radomskiej Orkiestry Kameralnej

Barbara Koś
Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła w sobotę na koncert ”Flet czarodziejski”

Wieczór rozpoczął się od Mozarta. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego zagrała kompozycję "Serenata notturna” KV 239” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Trzy części tego pięknego utworu orkiestra wykonała wspaniale a skrzypce prowadziły prawdziwie perełkowe dialogi z pozostałymi instrumentami.

Po tym dynamicznym wstępie przyszła pora na solistów. Pierwszym był Łukasz Długosz, wybitny flecista, który z Radomską Orkiestrą Kameralną zagrał ”Kolory lata”, utwór specjalnie skomponowany dla niego przez Janusza Bieleckiego.
„Kolory lata” to wirtuozowskie wariacje na flet, fortepian i orkiestrę smyczkową i słuchało się ich z przyjemnoiścią.

W kolejny utworze artysta zagrał już wspólnie ze swoją żona – równie znakomitą flecistką, Agatą Kielar – Długosz. Oboje wspólnie z radomską orkiestrą zaprezentowali „Epigramy na dwa flety i orkiestrę kameralną” Jerzego Kornowicza i było to prawykonanie kompozycji. Dla podkreślenia tego faktu Jerzy Kornowicz, współczesny kompozytor i muzyk, przyjechał na radomski koncert.

Jeśli ktoś pamięta występ w Radomiu zespołu „Kawalerowie błotni”, założonego właśnie przez Jerzego Kornowicza, nie spodziewał się po nowym utworze tradycyjnego ładu, melodyki czy klasycznej harmonii. Nowa kompozycja Kornowicza to kilka krótkich części dających możliwość wydawania dosyć nietypowych dźwięków zarówno fletom jak i instrumentom smyczkowym.
Dla laika „Epigramy” to muzyka poszarpana, serwowana maleńkimi porcjami, niemniej niezwykle trudna do grania. Ale przecież to muzyka nowoczesna i dobrze jest poznać taką propozycję.
Kompozytor był zachwycony grą muzyków i aż wycałował się z flecistami.

Spokój ducha i ucha można było odzyskać w drugiej część koncertu, kiedy Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Żółtowskiego zagrała ”Concerto Grosso numer 1 na fortepian i orkiestrę smyczkową” Ernesta Blocha, amerykańskiego kompozytora o szwajcarskich korzeniach, niezwykłego twórcy, którego wyróżniał bardzo bogaty i różnorodny język muzyczny. Orkiestra dostała tak wielkie brawa publiczności, że należało dokonać bisu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie